Düğün Telaşını Stressiz Atlatmanın 6 Yolu

Düğün sezonu geldi, nam-ı diğer ‘panik çanları’… Her ne kadar sonu kocaman ‘evet’li bir tatlı telaş olsa da gelin onu çekene sorun. Eğer düğün stresi nedir biliyor ve hazırlık sürecinde panikten eliniz ayağınıza dolaşıyorsa, geçmiş telaşlarınızı unutun; gelin işin tatlı kısmına odaklanalım.

Sizin için düğün hazırlığı sırasında rahatlamanın yollarını araştırdık. Panik yok, bunu da atlatacağız 🙂

1- Çevresel Değişimler!

Evinizde yaptığınız küçücük bir değişim bile ruhunuza #iyigelecektir. Düğün için hazırlık ve alışveriş yaparken -örneğin bir mekân araştırması, kiralık / satılık ev arayışları, çeyiz vb. gibi- etrafınızı yeşil, lavanta moru ve mavi renkli objelerle donatın. Bu renkler, stresinizi önemli ölçüde yatıştıracaktır.

mor

2- Spor Şart!

Sadece fiziksel değil ruhsal anlamda da. Spor yapmanın, stres atma üzerindeki etkileri malum. Günde 1 saatinizi mutlaka spora ayırın, hem gelinlik / damatlık içinde formda görünürsünüz hem de modunuz yükselir. Yediklerinize de biraz dikkat edin tabi bu süreçte. Fazla yağlı yiyecekler sizi ağırlaştırabilir, modunuzu düşürebilir. Mesela bizim şöyle önerilerimiz var.

spor

3- Sevgilinize Vakit Ayırın!

Konuşmalarınız sadece düğünden ibaret olmasın; nerede olacak, nasıl olacak soruları ile ilişkinizi boğmayın. Bu konuları da konuşun tabi ama mutlaka kendinize / birbirinize vakit ayırın. Tüm gününüzü düğünü konuşarak geçirmeyin.

aşk

4- Her Şeyi Üzerinize Almayın!

Eğer bir düğün organizasyon şirketi ile çalışma imkânınız yoksa kendi ‘eş, dost’ şirketinizin patronu olun. Örneğin düğünde çalacak müzikler için yakın bir dostunuzu görevlendirebilirsiniz; zaten sizi tanıdığından bir sorun çıkmayacaktır. Belki son onay sizden çıkabilir ya da düğündeki yemek seçimi mesela, güvendiğiniz bir arkadaşınıza paslayabilirsiniz bizce 🙂

müzik_dinlemenin_faydaları

5- Kendinizi Poh Poh’layın!

E biraz da siz şımarın 🙂 Kendinize ait bir günü ‘şımarma günü’ ilan edin; artık SPA’ya mı gidersiniz, masaja mı gidersiniz, kendinizi doğaya mı atarsınız o kadarını bilemiyoruz. Bildiğimiz şu ki 1 günü kendinize ayırın. Eğer SPA’ya gitme imkânınız yoksa, kendi banyonuzu da SPA merkezine çevirebilirsiniz. Nasıl mı?

spa

6- Birkaç Ay Sonrasını Düşünün!

Ne zaman yalnız kalsanız, evlilik tarihinizden sonraki günleri düşünün; belki sizi bekleyen şahane bir balayını, belki de birlikte uyandığınız ilk sabahı, ilk kahvaltıyı… Bu kadar strese sizce de değmez mi? 🙂

sahil

Bardağın boş alanına takılmaya kalkarsak, ohooo işimiz iş. Siz her zaman ki gibi dolu alanlara odaklanın; işin marifeti boşta değil doluda! 😉

Çoooook mutlu olun çoook!