Türk ve Dünya Edebiyatındaki En Güzel 5 Aşk Mektubu

Henüz iletişim çağına varmamış, aşkların daha özlemli daha tutkulu zamanlarına ışınlanıyoruz şimdi. O zamanlar WhatsApp kasıyor, mektuba geçiyorlarmış adeta. Bakın ne yüce aşklar, samimiyetle mektup satırlarına dökülüp dile gelmiş.

1. Cemil Meriç & Lamia Çataloğlu – Jurnal 2

“Yalnız sende yaşamak, yalnız senin için yaşamak… Bütün dostlardan, bütün düşmanlardan, bütün yabancılardan uzak bir dünyada, senin için konuşmak, senin için yazmak, senin için yaratmak.”

Cemil Meriç’in yazdığı Jurnal, 2 ciltten oluşur. Cemil Meriç’le Lamia Çataloğlu arasındaki 9 ay kadar süren yazışmalar yer alır. Mektuplar, Meriç’in bambaşka bir yönden tanınmasını sağlar. Mektupları okuyanlar, Meriç’in eserlerindeki kişilikten çok daha farklı yönlere sahip olduğuna şahit olur. Mektuplarda edebi yönü de farklı konular hakkındaki düşünceleri de aşk dolu hisleri de yer almaktadır.

shutterstock_577187872

2. Albert Eınsteın’dan Eşi Mileva’ya

Sempatik ve zeka dolu kahramanımız Eınsteın da ancak böyle dile getirirdi aşkını dedirtiyor! İşte o satırlar:

“Sevgili Pisiciğim, az önce, Leonard’ın ultraviyole ışıktan katot ışınlarının elde edilmesine dair muhteşem bir makalesini okudum. Bu güzel yazının etkisiyle öyle bir mutlulukla doldum ki senin de bundan mutlaka payını alman lazım. Moralini bozma sevgilim ve kuruntulara kapılma. Seni bırakmayacağım ve her şeyi mutlu sona vardıracağım. Sadece birazcık sabır.”

ask-mektubu1

3. Napolyon’dan Josephine’e

Hangi kadın böyle içten cümlelerle sevilmek istemez, öyle değil mi? İşte o satırlar:

“Seninle dopdolu olarak uyanıyorum. Yüzün ve dün akşamın o insanı sarhoş eden anısı duyularımı bir an bile rahat bırakmadı. Tatlı ve eşsiz Josephine, kalbimde ne garip etki yaratıyorsunuz siz.”

ask-mektubu2

4. Frida Kahlo’dan Diego Rivera’ya

Acı dolu bir hayattan duygu dolu, aşk dolu bir kadın olarak çıkmayı başaran etkileyici Ressam Frida Kahlo. Mektuplar hep aşk dolu olacak değil ya, bakın Frida’nın Diego’dan nasıl vazgeçtiğini anlattığı o hüzün dolu satırlar:

“Düşüncelerime ve değerlerime değer vermediğin için vazgeçtim. Ağrılarımı dindirecek sıcak sevgiyi bana vermediğinde vazgeçtim. Sadece kendi mutluluğunu ve geleceğini düşünerek beni hiçe saydığın için vazgeçtim. Tablolarımda artık kendimi mutlu çizemediğim ve tek neden “sen” olduğun için vazgeçtim.
Bunlardan sadece bir tanesi senden vazgeçmem için yeterli değildi, çünkü sevgim yüceydi. Ama hepsini düşündüğümde senin benden çoktan vazgeçtiğini anladım. Bu yüzden ben de senden vazgeçtim.”

ask-mektubu3

5. Orhan Veli Kanık & Nahit Fıratlı – Yalnız Seni Arıyorum

Orhan Veli’nin Nahit Hanım’a yazdığı mektuplar Yalnız Seni Arıyorum adıyla kitaplaşmıştır.

1947-1950 yılları arasında geçen bu yazışmalar büyük bir aşkın en büyük hatıraları olmuştur. İşte o satırlar:

Nahit, sen bunu istiyorsan aramızda, yani seninle benim aramda, hiçbir kötü şey yok. Bizden başka hiçbir şey yok. İnan bana. Sen benim için daima tek varolan şeysin. Dikkat et, en çok demiyorum, tek diyorum. Senden başka hiçbir şeyim yok. Hiçbir şeyim olmasını da istemiyorum.