İçten İçe Tükenmeyin: Bu Duygular Size Zarar Veriyor

8Sorun bu duyguları hissetmemizden çok, düşünüp büyüttükçe içinde bulunduğumuz ruh halinin de etkisiyle bu duyguların daha da artmasına sebep olarak farkında olmadan kendimize zarar veriyor oluşumuz. Bahsedeceğimiz bu duygulardan arındırılmış bir insan hayatındaki huzur bambaşka olacaktır.

Kıskançlık

İnsanın olduğu her yerde bu duygu var. Birileri yeni başarılara ulaştığında, sizin sahip olamadığınız bir şeye sahip olunduğunda ya da sevdiklerinizin başkalarına olan yakınlığını hissettiğinizde sizi saran bu duygu beyninize, organlarınıza ve kalbinize tamamen zarar. Aklınızı bulandırıp sağlıklı düşünmenizi engelleyecek bu duyguyu minimum seviyede yaşamak, kendinizi olduğunuz gibi kabul ederek bu duyguyu hissettiğinizde sebebini anlamaya çalışmak en doğrusudur.

insanları dinlemek

Korku

Yeterince başarılı olmadığınızı mı düşünüyorsunuz ? Maalesef neler başarabileceğinizi merak etmenin size bir faydası yok ve bu halinizle bile yeterince iyiyken daha iyisi için yapmanız gereken tek şey hedeflerinize korkmadan yürümek. Korku tamamen sizi siz olmaktan alıkoyan ve potansiyelinizi kullanmanıza engel olan kısıtlayıcı bir duygudur.

Ertelemek

Başlamak bitirmenin yarısı olmasa da en zor kısmı olduğu kesin. Hiç kimse hiçbir zaman tamamen başlamaya hazır olamaz. Fakat doğallığa teslim olarak yola çıkmak kusurlarınız ve güçlerinizin ne olduğunu fark etmenizi sağlarken hayallerinizi gerçekleştirmek içinde zaman kaybetmeden harekete geçmiş olacaksınız.

Pişmanlık

Sık sık geçmişte yaptığımız hataları düşünerek bazı şeyleri yapmasak ve ya farklı yapsak daha iyi olacağını düşünerek hayal gücümüzde hatalara ve aksaklıklara yer vermediğimiz bir dünya yaratırız. Ancak hayatın hayal gücümüzde ki gibi yürümediğini, hatalar yaptığımızı ve yapmaya da devam edeceğimizi biliyoruz. Dünü dün de bırakmak ve mevcut sorunları bugün halletmek öğrenmemiz gereken belki de ilk şey.

Yoğun Endişe

Geleceğimiz için korkup endişeleneceğimiz birçok konu ve durum söz konusu olabilir. Bunları düşünmek insanidir hatta minimum yaşandığında motive edici bile olabilir ancak yoğun yaşanan endişe sadece sizi zorlar. Evet yarın korkutucu olabilir fakat her şeyi önceden bilsek hayatın ne anlamı kalırdı ki?

Kin

Şimdiye kadar bahsettiğimiz duygulardan en zehirlisi “kin”. Buraya kadar her duygunun belli seviyelerde yaşanmasının normal hatta olumlu olabileceğini ifade ettik ancak bu duygunun tek bir zerresinin bile size hiçbir faydası yok. Hem sadece sizi değil diğer insanları ve onlarla olan ilişkinizi de etkileyecektir. “Kin” tutarak kendinizi yabancılaştırmayı istemiyorsanız bu olumsuz duygunun içinizde beslenmesine asla izin vermeyin