Zorluklar Karşısında Dibe Vurmamak İçin Kendinize Söyleyebileceğiniz 7 Şey!

Ne kolay değil mi ‘çok üzülme ya geçer!’ demek bir çırpıda… Sizin içinizde fırtınalar El Nino’dan halliceyken ufak ama tesirsiz eş dost avutmaları… Eğer bu ara canınız sıkkınsa ve dibe vurmaya 5 varsa, o halde çaresiz değil çare SİZsiniz. Böyle zamanlarda kendinize söyleyebileceğiniz şu sözler ile anlık değil uzun süreli rahatlama sağlayabilirsiniz. Nasıl mı? Gelin anlatalım!

hayat-yasamaya-deger

1- Bana olacakları kontrol edemem belki ama olduktan sonra ne yapacağımı kontrol edebilirim. Mekanizmam güçlüdür ve ben her şeyin üstesinden gelebilirim.

2- “Geçmişte şunu yapsaydım, bunu deseydim” gibi şeylere takılmıyorum. Gün bugündür, an ise şu an. Bundan sonra neler yapabileceğime odaklanmalıyım.

3- Bazen hata yapmak, sahte mutluluklara böbürlenmekten daha iyidir.

4- Kazandığım zaman herkesin bana ‘mükemmelsin’ demesi ile yükselmeyeceğim gibi, kaybettiğim zaman ‘çok başarısızsın’ denilmesine de hayıflanmayacağım. Şimdi yenilsem bile, yakında başaracağım, hem de yeniden!

5- Sorunlarımı kurcalamak yerine, kafamdaki çözümlerini kurcalayacağım; böylelikle çözüm üretebileceğim.

6- En iyi olmak için uğraşacağım, en iyi olduğumu düşünerek değil!

7- Hedefe giden yoldaki ilk adımımın illa çok büyük olmasına gerek yok, küçük de olsa mutlaka ilk adımı atmamız gerekir.