12 Pratik Ütüleme Tekniği!

Çoğu kadının korkulu rüyası olan ütü yapmak, incelik gerektiren ve zaman alan bir iştir. Özellikle hassas, saten ve ipekli kumaşları ütülemek ekstra dikkat ve zaman gerektirir. Ancak, küçük püf noktalarıyla ve basit yöntemlerle bu zorlu görevin üstesinden kolayca gelmek mümkün! Peki, bu püf noktaları nelerdir?

kolay-utu-nasil-yapilir

1) Ütü masanızın örtüsünün altına alüminyum folyo serin. Alüminyum folyo ütüden gelen ısıyı yansıtacaktır ve kıyafetlerin alt tarafı da üst tarafı kadar iyi ütülenecektir. Böylece ütü yapmaya ayırdığınız vakti yarıya indirmiş olacaksınız.

2) Kullanma kılavuzunda çeşme suyu kullanılabileceği yazıyor olsa da ütü yaparken her zaman kaynatılıp soğutulmuş ya da şişelenmiş su kullanın. Böylece ütünüz kireçten dolayı tıkanmayacak ve kıyafetlerinize tortu bulaşmayacak.

3) Siyah ya da koyu giysileri ütülerken tersten ütüleyin, böylece koyu kıyafetleriniz ütüden dolayı parlamayacak.

4)Hassas kumaşları ütülerken kıyafetin üzerine pamuk kumaş, mendil ya da tülbent koyarak ütüleyin.

5) Perde ya da masa örtüsü gibi uzun ve büyük kumaşları ütülerken ütü masasının yanına bir masa ya da sandalye yerleştirin. Ütülediğiniz kısımları düzgünce yandaki masaya ya da sandalyeye kaydırın.

6) Her zaman ileri geri hareketlerle ütü yapın, oval hareketler yapmaktan kaçının. Oval hareketler yapmanız kıyafetlerinizin esneyip uzamasına ve böylece ömürlerinin kısalmasına yol açacaktır.

7) Temiz olmayan ya da lekeli bir kıyafeti ütülemeyin; çünkü kirli yüzeyin sıcakla teması sonucu kalıcı iz oluşabilir.

8) Ütünüzü, kıyafetlerinizi kirletmemesi için sürekli temizlemeye özen gösterin. Suya biraz karbonat atın ve bir bezi karışımın içine batırın. Ütünün metal yüzeyini bu bezle silin. Delikleri temizlemek içinse kulak çubuğu kullanın.

9) Düğmelerin etrafını ütülemek için ütünün sivri ön ucunu kullanın.

10) Ütü yaparken her zaman yanınızda su spreyi bulundurun. Yanlışlıkla kırıştırdığınız yerlerin üzerine çok az su sıkın, bir dakika bekleyin ve üzerinden ütüyle geçin.

11) Kıyafetlerinizin tekrar kırışmaması ve yaptığınız işin boşa gitmemesi için ütülediğiniz kıyafetleri hemen asın ya da katlayarak dolaba yerleştirin.

12) Ütüleme işiniz biter bitmez su bölmesindeki suyu dökün. Böylece su bölümünde daha az nem birikecektir.