15 Dakikada Mutfak Temizliği

Evinizdeki diğer odalardan farklı olarak mutfak, her gün ilgi ve temizlik ister. Eğer dikkatli olup, sürekli olarak elinizi üzerinde tutmazsanız mutfak temizliği içinden çıkılmaz bir hal almaya başlar. Oysa günde mutfak temizliği için ayıracağınız 15 dakika; biriken bulaşıklardan, hafta sonunda koca bir gününüzü çalacak olan hummalı çalışmadan ve bakteri üretmeye başlayan tezgahlardan kurtulmanızı sağlayacak.
mutfak-temizligi2

1) İhtiyaç duyacağınız tüm malzemeleri yanınıza alın: Bu adımı asla es geçmeyin. Çünkü hızlı temizliğin en büyük sırrı bu. Her şey elinizin altında olmadığı sürece, zaman kaybetmeniz kaçınılmaz. Aynı zamanda temizlik sırasında gireceğiniz arayış, ilginizin dağılmasına da sebep olabilir. Bu da yapacağınız işin sıralamasını atlamanıza…

mutfak-temizligi6

2) Evyenize sıcak su doldurun: Eğer çift taraflı evyeye sahipseniz, evyenin bir tarafını sıcak, köpüklü su ile doldurun. Diğer tarafını ise boş bırakın. Eğer evyeniz tekliyse, geniş ve derin bir kabın içerisinde sıcak ve köpüklü suyunuzu hazır tutun. Evyeniz ise temiz ve boş olsun. Zamanı geldiğinde köpüklü suda temizlediğiniz bulaşıkları, direkt olarak boş evyeye almak zamandan tasarruf etmenize yardımcı olacak.

mutfak-temizligi1

3) Kurumuş bulaşıkları ayırın: Kurumuş bulaşıklarınızı sıcak su içinde bekletin. Bulaşık makinesi kullanıyorsanız ilk olarak bu işlemi gerçekleştirip, ardından artıkları yumuşamış bulaşıklarınızı makinenize alabilirsiniz.

mutfak-temizligi-puf-noktasi

4) Bekleme sürenizi iyi değerlendirin: Sıcak suyun içinde makineye atacağınız ya da elinizde yıkayacağınız bulaşıklar beklerken, siz de etrafın toparlanması işlemine geçin. İlk olarak bir çöp torbasına artıkları ve çöpleri atmakla işe başlayın.

mutfak-temizligi5

5) Her şey yerli yerine: Çöpleri muftaktan çıkardıktan sonra, mutfağa ait olmayan her şeyi asıl yerine götürün. Bu sayede mutfağınızda serbestçe çalışabileceksiniz.

mutfak-temizligi3

6) Mutfak düzeni: Bulaşıklarınız bir yandan sıcak su içerisinde yumuşarken yapacağınız diğer bir işlem, mutfağa ait eşyaları kendi yerlerine yerleştirmek olmalı. Kahvaltılıklar ya da bardaklar oradan kalkınca işiniz çok daha rahat hale gelecek.

mutfaktemizligi4

7) Bulaşıkları yıkayın: Tüm bu işlemlerden sonra iyice yumuşayan bulaşıklarınızı ya makineye yerleştirin ya da elinizde yıkamaya başlayın.

mutfak-temizligi7

8) Genel temizlik: Son olarak mutfak zeminine geçin. Yerlerin süpürülmeye ihtiyacı varsa önce süpürme işlemini ardından silme işlemini gerçekleştirin.

Tertemiz mutfağınızın işleri her yeni günde, bir önceki günün etkisi ile çok daha rahat bir hale gelmeye başlayacak. Evinizde ne kadar çok kişi yaşıyorsa, mutfakta yapılacak işler çok daha uğraştırıcı hale gelecektir. Fakat daha fazla insan bir yandan çok daha fazla iş gücü demek. Aranızda küçük bir iş bölümü yaparak, bu işlemlerin tümünü daha da hızlı hale getirebilirsiniz.