3 Adımda Leke Çıkarma!

1. Fırçalama

Fırçalama yöntemi kurumuş lekeleri temizlemekte kullanılır. Kurumuş çamur gibi lekeler fırçalayarak tamamen çıkarılabilir. Yüz pudrası gibi diğer lekelerde ise temizlemenin ilk aşaması olarak kullanılır.

Bu teknikte küçük, sık kıllı fırça kullanılır. Küçük lekelerde diş fırçası kullanılabilir. Kumaşı sert bir zemin üzerine koyun ve etrafı iyice temizleyin. Altına bir kağıt tutun ki fırçaladığınız leke parçacıkları yere düşmesin. Yavaş hareketlerle lekeyi fırçalayın, bir yandan da parçacıkları kağıdın üstüne gelecek şekilde üfleyin.

leke çıkarma ipuçları

 2. Basınçlı su

Basınçlı su, çözülmüş lekelerde ve leke çıkarıcı maddelerin kalıntılarını çıkarmak için kullanılır. Bu önemli bir aşamadır çünkü maddenin üstünde kalan kimya atıkları yeni leke oluşumuna sebep olabilir.

Bir maddeye basınçlı su tuttuğunuzda suyun yönü önemli bir ayrıntıdır. Göz damlası pompasıyla ya da çiçek sulama spreyiyle belli ölçüde su koyulur. Uygulamaya başlamadan önce lekeli kıyafetin altına emici ped koyun. Sonra yavaşça ve dikkatlice leke çıkarıcıyı lekeye uygulayın. Alttaki pedin emiceği kadar spreylemeniz şart. Yoksa leke yayılabilir. Belirli aralıklarla pedi değiştirin.

leke çıkarma yöntemleri

3. Ön işlem

Ön hazırlık işlemi, küçük, özellikle yağlı ve yapışkan lekelerin giderilmesindeki leke çıkarma işlemlerinde kullanılır. İnatçı kirlerde; örneğin yaka kirleri, çorap kirleri  vs., ön işlem uygulandıktan sonra leke çıkarmak daha kolay bir hale gelir. Lekeye ön işlem uygulamak için, likit deterjan, kalıp sabun ya da kir ve leke çıkarıcı sprey kullanabilirsiniz. Likit deterjan ve kir çıkarıcı sprey direkt olarak kuru lekenin üstüne uygulanmalıdır. Kalıp sabun kullanılacaksa kumaş önden ıslatılmalıdır. Islatıldıktan sonra sabun lekeye yavaşta uygulanmalı sonra da yıkanmalıdır.

leke çıkarma