5 Adımda Ellerinizi Kusursuz Yıkayın

Gün boyunca en çok kullandığımız, dolayısıyla kire en çok maruz bıraktığımız ellerimizi bir su altında şöyle hızlıca yıkamak; mikroplardan arınmak için yeterli ve sağlıklı bir davranış değildir. Yapılan birçok araştırmada insanların el yıkama konusunu önemsemediği ve iyi yıkanmayan ellerin bulaşıcı birçok hastalığın nedeni olduğu kanıtlananlar arasındadır.

Peki el yıkama esnasında nelere dikkat etmek gerekir? Gelin detaylara birlikte bakalım.

  1. Takılarınızı Çıkarın

Takıları çıkarmak, el yıkarken birçoğumuzun atladığı adımlardan en önemlisidir. Su ve sabunun değmediği bir noktanın kalmaması ve tüm mikroplardan kurtulmak için yüzük, bileklik, şahmeran gibi tüm takılar çıkarılmalı, el yıkama işlemine öyle başlanmalıdır.

  1. Bol Su ve Sabun

İyi bir el temizliği için elbette ki bolca su ve sabun kullanmanız gerekir. Öncelikle bol akan su altında el ve bileklerinizi ıslatın, daha sonra tasarruf etmek için suyu bir süreliğine kapayıp sabunu köpürtme aşamasına geçin.

  1. 15’e Kadar Sayın

Her ne kadar aceleniz olsa bile el yıkamayı aceleye getirmemek, sağlığınız için son derece önemlidir. Derinlemesine bir temizlik ve sağlıklı sonuçlar için ellerinizi sabunlarken içinizden yavaşça 15’e kadar saymayı ihmal etmeyin. Bu süreçte bileklerinizi, avuç içlerinizi, parmak aralarını ve uçlarını, tırnak diplerinizi iyice temizlemeye özen gösterin. El sırtlarını diğer avucunuzun içiyle iyice ovalayın.

  1. Tırnak Diplerinizi Temizleyin

Tırnak dipleri, birçok mikrobun yaşaması için en uygun bölgelerden biridir; bu nedenle el yıkama aşamasında bu noktaya karşı daha dikkatli olmak gerekir. Ellerinizi yıkarken tırnak diplerinizi de temizleyebilmek için bolca sabunladığınız avuç içlerinizi tırnaklarınızla kazır gibi yaparak sabunun içeriye girip tırnak diplerinizin temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

  1. Kurulayın

Ellerinizi kusursuz bir şekilde yıkayıp temizliğinden emin oldunuz; fakat görevleriniz bitmedi. Eller, kurulanmadığında egzama, mantar gibi birçok rahatsızlığa kolayca davetiye çıkarır. Bu olasılıkları engellemek için kendi kendine kuruyacağını düşünmeden ellerinizi iyi bir havluyla güzelce kurulayın.