5 Adımda Güne Daha Üretken Başlayın!

Sabah saatlerinde hayata geçirebileceğiniz, gün içinde yaratıcılığınızı artıracak, sizi zinde ve işinize daha motive hissettirecek aktiviteleri sıraladık!

uyku1 

1. Yatmadan en az bir saat önce, televizyon izlemeyi ya da elektronik eşyalarla ilgilenmeyi bırakın! Üretken ve enerjik olacağınız bir güne başlamak için gerekli olan en önemli şey, iyi bir uyku çekmektir. Kulağa basit gelse de gerçekten iyi bir uyku çekmek sandığınız kadar kolay değil. Yatmadan önce izlediğiniz televizyon ya da kullandığınız akıllı telefondan gelen ışık ve zararlı ışınlar uyku kalitenizi düşürüyor. Bu nedenle yatmadan en az bir saat önce televizyonu kapatın, telefonunuzu kendinizden uzak bir yere koyun ve kitap okumak gibi dinlendirici aktiviteler yapmaya çalışın. Göreceksiniz, uyku kaliteniz fazlasıyla yükselecek.

2. Alarmınızın erteleme tuşuna basmayın! Sabahları alarmınız çaldığında uykunuz sonlanır ve uyanırsınız. Alarmdan sonra geri uyursanız yeni bir uyuma döngüsüne girersiniz ve alarmınızın ikinci çalışında girmiş olduğunuz bu döngü başlamadan kesileceği için vücudunuz bocalar. Alarmınızı ertelemek yerine ilk çalışında uyanmaya ve yataktan kalkmaya çalışın ki gün içinde ihtiyacınız olan enerjiyi sağlayabilesiniz.

 uyku2

3.  Kendinizi fazla zorlamayın! Uyandığınızda, gün içinde yapacaklarınızı liste halinde aklınızdan geçirirsiniz. Bu liste ne kadar uzarsa, tamamlanması zorlaşır ve motivasyonunuz düşer. Yapılacakları azaltırsanız hem hepsini düzgünce yapabilir hem de öz güveniniz artırmış olursunuz.

4. Kalkar kalkmaz e-postanızı kontrol etmeyin! Günümüz elektronik çağında, kalktıktan hemen sonra telefonunuza sarılıp, uyurken kaçırdıklarınızı yakalamak istiyorsunuz, biliyoruz. Fakat telefonunuzu elinize aldığınız andan itibaren gün içinde yapmanız gereken şeyler aklınızı meşgul etmeye başlayacak ve kahvaltı yaparken hatta hazırlanırken aklınız bu işlerde olacak. Onun yerine bırakın bu işler sizi işe gittiğinizde ya da okula gittiğinizde meşgul etsin. Siz güzel bir sabah geçirin, rahatça hazırlanın…

5. Kahvaltıyı atlamayın!

‘Kahvaltı, günün en önemli öğünüdür’ diye boşuna dememişler. Güne zinde başlamanızı sağlayan, metabolizmanızın çalışmasını hızlandıran ve en önemlisi zihin açan kahvaltı öğününü atlamak sizi yorgun ve mutsuz yapar. Arabaların yakıtsız çalışmadığı gibi, vücudunuz da yakıtsız çalışmaz. Sabahları mutlaka ama mutlaka sağlıklı bir kahvaltı yapın ki gün içinde karşılaşabileceğiniz zorluklara rahatça göğüs gerebilin.