5 Adımda Kitap Okuma Alışkanlığı Kazanın!

İlkokul sıralarında, teneffüste oynayacağı oyunun hayalini kurarken, herkesin kulaklarında “Kitap, en iyi dosttur” cümlesi yankılanmıştır. Ancak belki de bu cümleyi derinlemesine düşünme fırsatı bulamamışsınızdır hiç. Oysa bu dört kelimelik basit cümle, keşfedilmeyi bekleyen cevherlerden, içinde kaybolacağınız diyarlardan, hiç yaşamadığınız duygular ile tanışmaktan bahseder. Kitap, en iyi dost olmanın yanında, en iyi ilaçtır, en iyi öğretmendir. Bir kitabın içinde okuduğunuz bir cümlede bulabilirsiniz hayatın anlamını. Trende, metroda, uçakta, otobüste, vapurda, yolculuk aracınız ne olursa olsun kitap asla mızıkçılık etmez, yol arkadaşınız olur. Gideceğiniz yönün dışında, hep gitmeyi hayal ettiğiniz yerlere götürür. Hani hep “Keşke o günlere dönebilsek” dersiniz ya, bir cümle sizi işte o günlere götürür. Kitap okuma alışkanlığının çocuk yaşlarda kazanıldığı doğrudur. Ancak bugüne kadar sizi sarıp sarmalayacak bir kitap bulamadıysanız, bu alışkanlığı kazanamamış olabilirsiniz. Dert etmeyin, bugün kitap okuma alışkanlığı kazanabilirsiniz. Dokunmatik ekranlar yerine, sayfalara dokunmanın tadını bir kere alınca bir daha vazgeçemeyeceksiniz.

·         İlgi alanlarınızı kırmızı kalemler ile belirleyin.

Öncelikle hoşunuza giden konuları bir düşünün. Hangi konu hakkında okumak sizi cezbeder? Buna karar verdikten sonra, o konular hakkında yazılmış kitaplara ve bu kitaplar hakkındaki yorumlara bir göz atın.

kitap-okuma

·         Uykunuzu kaçırın!

“Kitap okuyunca uykum geliyor” cümlesi, kitap okuma alışkanlığı kazanamayan kişilerin en sık başvurduğu bahanedir. Bahanelerin ardına sığınmayın. Uyuyamayacağınız yerlerde kitap okumaya başlayın. Alın kitabınızı, açık havada sıcak bir çay eşliğinde bir kafede okuyun.

kitap-okuma-aliskanligi

·         Kitabı koklayın!

Evet, yanlış duymadınız. Kitabı, satın aldıktan sonra koklayın. Yeni bir kitabın kokusu, insanı en mutlu eden kokulardan biridir. Kitap kokusuna alıştıktan sonra, kitapları bir daha bırakmanız kolay olmayacak.

kitaplar

·         Sahaflara hiç gittiniz mi?

İkinci el kitapların ayrı bir romantizmi vardır! Üzerinde yaşanmışlıklar biriktirir. “Acaba benden önce bu kitabı okuyan kişi neler hissetmiştir, nerede okumuştur?” diye düşündürür. Kitap artık gözünüzde bir karakteri temsil etmeye başlamıştır. Sahaflara bir göz atın! Oradaki kitaplar, size geçmişlerini fısıldayacak.

sahaflar

·         İşe, okula giderken kendinizle yarışın!

Toplu taşıma araçlarıyla işe ya da okula giderken telefon ekranına bakmaktan sıkılmadınız mı? Belki okuyacağınız bir cümle hayatınızı değiştirecek! Oyundaki şekerleri patlatmak yerine kendinizle, sayfalarla, kelimelerle yarışın. Her gün aynı mesafede kaç sayfa okuduğunuzu test edin! “Yanımda kitap taşımak zor oluyor” diyenler için de tavsiyemiz Migros’un şimdi %30 indirimle satılan cep boy kitapları! Cep boy kitaplar ile artık hiç bahaneniz kalmadı! Cep Boy kitaplar!

seyahat-kitaplari