İlk Defa Köpek Sahibi Olanlara #iyigelecek Faydalı Bilgiler

Görünen o ki müstakbel en yakın arkadaşınızla tanışmışsınız, evinizin yeni üyesi hoşgelmiş! 🙂 Tabi eminiz uzunca bir süre araştırdınız doğru dostu edinmek için; huyu, suyu, zekası, cinsi vs. Belki de birden aklınıza esti aldınız. Sebebini bilmiyoruz ama bildiğimiz şu ki eğer bir köpeğiniz varsa kolay kolay strese girmezsiniz. Bunu zaten ilerleyen zamanlarda daha iyi hissedersiniz de şimdi durum başka. Köpekle ilk zamanlarınızda dikkat etmeniz gerekenleri derledik sizin için.

köpek

1. Beslenme saati ilk dikkat etmeniz gerekenlerden. Köpekler doyumsuz olabilir, verdikçe verirsiniz doymak bilmez bazıları. Siz aç olduğunu düşünürsünüz halbuki gözü açtır. Saatini ve dozunu kaçırırsanız sadece kusmak ile kalmaz gece hastalanabilir de. Bu nedenle beslenme saatleri çok önemli, çok!

2. Biran önce tuvalet eğitimine başlayın. Yavrular bir anda büyüyüverir ve siz erteledikçe bakmışsınız salonun orta yerinde bir şeyler yumak olmuş. Detaya girmeyelim şimdi, anladınız siz 🙂 Köpeğiniz yavruysa ve yuvasından çıkmaya çekiniyorsa onu asla zorlamayın. Nasılsa ömürboyu paçanızda olacak, ilk günlerden dediklerinizi yapmaya zorlarsanız kendini baskı altında hissedebilir. Köpek deyip geçmeyin, sahibine küsüp depresyona girenleri var.

kopek

3. Veterinere düzenli kontrole götürmek maddelerimizden biri değil, o zaten elzem. Bizim değineceğimiz nokta kulaklar. Köpeklerin kulakları çok hassastır ve dahası pek çok hastalığın da sinyalini verebilir. Düzenli olarak kulaklarını, dişlerini ve ayak tırnaklarını kontrol edin. Tırnağı kırılırsa fark etmezseniz derin yaralara yol açabilir. Dişler için de geçerli bu, ağrısa bile derdini anlatamaz ki…

4. Köpeğiniz tüylü bir cins ise sabah akşam günde iki kere taramanız gerekebilir. Tüylerindeki dökülme, ciddi deri hasarlarına neden olabilir. Bu arada aklınızda olsun eğer beslenmesi ile ilgili bir sıkıntı varsa, bu sağlık sorunu kendini ilk olarak tüylerde belli eder; cılızlaşır, dökülür ve deri yaraları meydana gelebilir.

köpek

5. Her ne kadar veteriner ile acil sürekli irtibatta olsanızda, bazı günlük şeyleri de not etmenizde yarar var. Örneğin şurada sizin için hazırladığımız uzman videolarımız var. Evcil hayvan bakımı hakkında tüm bilinmeyenler için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

6. Finalde de isteriz ki tatlıyla sonlandıralım. Köpeklere tatlı bir şeyler vermek çok zararlı ama bizim yaptığımız kurabiye tam bir pati dostu. Köpek kurabiyesi tarifini izlemek için tıklayın.