6 Adımda Yeni İşinize Alışın

Belki uzunca bir işsizlik döneminden sonra belki de sevmeyerek devam ettiğiniz bir işten sonra yepyeni ve tamamen içinize sinen bir işe başladınız. Sırada yeni işinize alışmak ve başarılı olmak var. Peki nasıl?
Yeni olan her şeye bir alışma süreci vardır; ancak bu konu bir iş olduğunda durum daha farklı işleyebilir. İş hayatında kimse sizin alışmanızı bekleyip sizi uzun bir süre idare etmeyi tercih etmez ve giderek iş ortamında mutsuz olmanıza neden olabilir. Peki bu durumu nasıl önleyebiliriz? Yeni bir işe çabucak alışmak için neler yapmalı? İşte detaylar…

1. İş Arkadaşlarınızla Kaynaşın

Elbette ki iş arkadaşlığı mesafenizi kaybedin demiyoruz; ancak onlarla iş dışında da muhabbet etmek belki öğle yemeğine birlikte çıkıp onları daha yakından tanımak, iş ortamında daha mutlu olmanıza yardım edecek önemli detaylar arasında yer alır. Sevilen insanlarla dolu bir ofiste çalışmanın çoğu zaman maaş miktarından daha fazla teşvik edici bir detay olduğunu unutmayın.

2. Soru Sormaktan Çekinmeyin

Yöneticiniz, muhtemelen işiniz başladığı andan itibaren sizden beklentilerini dile getirecek ve tamamlamanız gereken görevleri verecektir. Bu görevleri kusursuz yapabilmek için kafanıza takılan tüm detayları sormaktan çekinmeyin. Sizden istenen işleri ne kadar iyi anlarsanız işe adapte olma sürecinizin kısalacağını, başarı oranınızın artacağını ve yeni başlayan birinin soru soruyor olmasının ne kadar doğal olduğunu unutmayın.

3. Gözlem Yapın

İşinize konsantre olmak kadar ofisin tüm akışı hakkında iyi bir gözlemci olmak da işe alışma sürecinde son derece önemlidir. Çalışanların birbiri arasındaki iş koordinesinin nasıl olduğunu ve işlerin nasıl başlayıp bittiğini çözümlemek, herhangi bir kriz oluştuğunda çözüme kavuşmak için ne gibi yollar izlendiğini anlamak gibi konular hakkında dikkatli ve başarılı bir gözlem; işe kısa sürede uyum göstermenizi sağlar.

4. Kişisel Alanlar Yaratın

Yeni bir iş ortamı tamamen yeni bir ortam demektir ve dolayısıyla bir sürü yabancı detay anlamına gelir. Ofise daha ilk günden evden bir bohça getirerek tüm bölgelere yerleşir gibi davranın demiyoruz elbette ama; ofiste kaldığınız sürece sizi azıcık bile mutlu hissettirecek küçük detayları yanınıza almanızda fayda var. Aile fotoğrafınızın olduğu küçük bir çerçeve, sevdiğiniz birinden gelen minik bir hediye gibi masa üzerine ekleyebileceğiniz detaylar ile hem yeni işinizin ortamına ait hisseder hem de tüm işleri ve başarıyı kolaylaştırmış olursunuz.

5. Rahatlayın

Yepyeni bir iş daha çok enerji, daha çok çaba ve mesai anlamına gelebilir; ancak bunun için tamamen içinize kapanıp sadece iş düşünmenizin işleri daha da zora sokabileceğini unutmayın. Örneğin; daha çok çalışabilmek için ofise yemek söylemek yerine yemek için mutlaka dışarı çıkın ve bu sürede iş düşünmeden rahatlamaya çalışın. Bu şekilde bedenen ve zihnen rahatlayacak hem çalışma şevkiniz hem de yaratıcılığınız artacaktır.

6. Geçmişi Unutun

Yeni işiniz her ne kadar içinize sinse de bazen eski işinizi aratacak özellikleri olabilir. Böyle durumlarda sürekli olarak kendinize eski işinizde olsaydınız bu çalışmanın böyle kötü olmayacağı gibi şeyleri hatırlatmayın. Artık olumlu ya da olumsuz tüm yönleri ile ileri bakmanız ve sadece başarı yollarını aramanız gereken bir işinizin olduğunu unutmayın.