6 Farklı Kestane Pişirme Önerisi

Kış soğuklarında sokakları saran kokusuna kayıtsız kalamayıp hemen satıcıdan bir kese kağıdı dolusu kestane alanlardansanız ya da koltuğunuza yayıldığınızda sıcacık kestane atıştırmak sizin için en büyük keyif demekse şimdi sıralayacağımız kestane pişirme önerileri de tam size göre demektir! Nefis bir kestane kebap pişirmenin acele cevapları yazımızın devamında sizi bekliyor.

İşte 6 farklı kestane pişirme önerisi…

1. Tava Kullanın

Evde kestane keyfi yapmak istiyorsunuz fakat ne sobanız ne de fırınınız yoksa üzülmeyin, basit bir teflon tavayla işinizi görebilirsiniz. Nasıl mı? Orta ateşe ayarladığınız teflon tavaya yıkayıp çizdiğiniz kestaneleri üst üste gelmeyecek şekilde dizin. Daha sonra yarım çay bardağı kadar suyu kestanelerin üzerine serpiştirip kapakla örtün. Kestaneleri ara ara ters düz ederek yaklaşık 20 dakikada kolayca pişmelerini sağlayabilirsiniz.

2. Mikrodalga Kullanın

Hızlı çözümlerin ilk adresi olan mikrodalgayı bu kez nefis bir kestane pişirmek için kullanamaya ne dersiniz? Sadece ortadan ikiye çizip üzerlerine su serperek mikrodalgaya teslim ettiğiniz kestaneleri, ortalama 7-10 dakikada pişirebilir, daha sonra televizyonunuz karşısında keyif yapmaya geçebilirsiniz.

3. Fırın Kullanın

Kestaneleri iyice kavrulmuş bir lezzette seviyorsanız size önerimiz fırın kullanarak pişirmeniz olacaktır. Çizik attığınız kestaneleri fırın tepsisine dizin, üzerlerine az miktarda su serpin ve 200 derecede pişmeye bırakın. Böylece kestaneleri ara sıra çevirmeyi unutmadan yaklaşık 20 dakikada pişirebilirsiniz.

4. Yağlı Kağıt ya da Fırın Poşeti Kullanın

Kestaneleri fırında pişirecekseniz sadece tepsiye dizmekle kalmayın ve yağlı kağıt ya da fırın poşetinin hünerlerinden de yararlanın. Kestaneleri yıkayıp çizdikten sonra yağlı kağıt ya da fırın poşeti içerisine koyup fırına öyle verin. Bu sayede kestanelerin daha kolay pişmesini ve daha yumuşak olmasını sağlayın.

5. Haşlayın

Eğer ki köz tadı benim önceliğim, demiyorsanız kestane pişirme yöntemlerindem bir diğeri de bol su içerisinde haşlamaktır. Çizdiğiniz kestaneleri kaynar su dolu tencere içerisine atıp yaklaşık 10-15 dakikada haşlanarak pişmelerini sağlayabilirsiniz. Bu sayede kestaneler, yumuşacık bir kıvamda olacak ve kabuğundan soyulmaya hazır hale gelecektir.

6. Lezzetlendirebilirsiniz

Kestane pişirme yöntemlerinin bonusu olarak size müthiş bir öneri vereceğiz. Çizdiğiniz kestanelerin üzerini çikolata sosu, tereyağı, damla çikolata gibi damak zevkinize uygun seçeneklerle süsleyerek daha nefis sonuçlara ulaşabilirsiniz.