6 Püf Noktasıyla Lahmacun İçi Nasıl Hazırlanır?

Sağlıklı fastfood sayılan, adeta milli yemeklerimizden biri olan lahmacunu evde kendi ellerinizle hazırlamak istiyorsanız yazımızın devamında yer alan püf noktalarına ihtiyacınız olacak demektir. İçine ne konduğunu bildiğiniz, ister çocuklara isterseniz de konuklara gönül rahatlığıyla sunabileceğiniz, nefis mi nefis ev yapımı lahmacun harcı hazırlamanın işte 6 püf noktası…

Protein deposu iyi et Migros’ta! Hemen satın almak için tıklayın.

1. Yağlı Kıyma Seçin

Pişirme sırasında lahmacunun kurumaması için yağlı kıyma seçmeye dikkat edin. Lahmacunun ana malzemesi olan kıymayı doğru seçerek birçok yemekte olduğu gibi daha lezzetli sonuçlar alabilir, kusursuz bir lahmacun hazırlayabilirsiniz.

2. Yağ Miktarını İyi Belirleyin

Lahmacun içi hazırlarken yağlı bir kıyma seçtiyseniz yağ miktarını belirlerken daha dikkatli olmanız gerekir. Kıymanız yağlıysa ekleyeceğiniz yağ miktarını azaltmalı, kıymanız yağlı değilse yağ miktarını arttırmalısınız.

3. Soğan ve Maydanozları İnce Doğrayın

Lahmacun içinin olmazsa olmaz malzemeleri elbette ki kuru soğan ve taze maydanozlardır. Maydanozları ince doğrayabilir, soğanları ince doğrayarak ya da rendeleyerek kullanabilirsiniz ancak rendeleme yönteminden sonra soğanların suyunu mutlaka sıkmayı unutmayın. Bu sayede lahmacun harcını sulanmasını önler, lezzetsiz olmasını engelleyebilirsiniz.

4. Salça Kullanın

Lahmacun içi hazırlarken rendelenmiş domates kullanabilirsiniz ancak sadece domates, pişen lahmacun renginin açık olmasına neden olabilir. Lahmacunların daha iştah açıcı, çarpıcı bir görünüme sahip olmasını istiyorsanız biber ya da domates salçası da kullanarak hem daha lezzetli hem de daha iyi görünen bir lahmacun hazırlayabilirsiniz.

Biber Salçası Tarifi

5. Uyumlu Baharatlar Kullanın

Lahmacunun ilk lokmasında sizi ele geçiren o gücün önemli bir kısmı seçilen baharatlardan gelir. Lahmacun harcını eğer ki miktarına dikkat ettiğiniz doğru baharatlardan hazırlarsanız sonucun mükemmel olmaması gibi bir risk neredeyse yoktur. Bu nedenle lahmacun harcına ekleyeceğiniz baharatları özenle seçmelisiniz. Kimyon, karabiber, kırmızı pul biber gibi hem zevkinize hem de kıymaya uyumlu olan baharatlarla nefis bir lahmacun harcı hazırlayabilirsiniz.

6. Yoğurup Dinlendirin

Malzemelerinin eksiksiz olduğundan emin olduğunuz kıyma harcını sıra geldi güzelce yoğurmaya. Malzemeler birbirine iyice karışıp ortaya aromatik bir lezzet çıkabilsin diye kıymayı güçlü bir şekilde yoğurun. Daha sonra üzerini streç filmle kapatıp buzdolabında en az 1 saat, en fazla 1 gün kadar bekletin. Dinlenen bir kıyma sayesinde ortaya daha nefis bir lahmacun çıkacaktır.