7 Adımda Kırmızı Lahana Turşusu Nasıl Yapılır?

İyi bir antioksidan kaynağı olan kırmızı lahana, sofralarda her mevsim bulunması, faydalarından yararlanılması gereken seçeneklerden biridir. Siz de böyle düşünüyorsanız kırmızı lahanadan nefis bir turşu yapıp hem faydalarını artırmaya hem de ömrünü uzatmaya ne dersiniz?

Kıtır lezzetiyle herkesin bayılacağı lahana turşusunun nasıl yapıldığını yazımızın devamından öğrenebilirsiniz. Kırmızı lahana turşusu nasıl yapılır, kırmızı lahana turşusu yapmanın püf noktaları nelerdir gibi soruların cevapları için buyurun detaylara…

1. Kırmızı Lahanayı Doğru Seçin

Turşu yapmak için kırmızı lahana arıyorsanız mutlaka taze olmasına ve kabuklarının kalın olmasına dikkat edin. Bu sayede turşunun bekletme süresi boyunca oluşabilecek ezilmeleri önleyebilir, daha lezzetli sonuçlara ulaşabilirsiniz.

2. Kaya Tuzu Kullanın

Kırmızı lahana turşusu kurmada en önemli noktalardan biri doğru bir tuz seçmektir. Turşu kurarken sofra tuzu ya da yemeklik tuz kullanmamanız gerekir. Turşunun daha lezzetli olması ve kırmızı lahana yapraklarının erimemesi için katkı maddesi olmayan kaya tuzunu kullanmak en doğru adım olacaktır.

3. Doğal Sirke Kullanın

Kırmızı lahana turşusunun daha sağlıklı ve lezzetli olması için dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli nokta da ekleyeceğiniz sirkenin seçimidir. Kırmızı lahana turşusuna hazır sirke eklemek yerine doğal, ev yapımı sirke ekleyerek daha iyi sonuçlara ulaşmayı garantileyebilirsiniz.

4. Limon Tuzu veya Limon Kullanın

Turşunun sirkeyle mi yoksa limonla mı yapılması gerektiğine dair tartışmaları aştınız ve galip gelen limon olduysa kırmızı lahana turşusunu kurarken limon tuzu ya da limon eklemeyi unutmayarak turşunuzun lezzetini taçlandırın.

5. Kavanozlamadan Ovalayın

Kırmızı lahana yaprakları sert bir yapıya sahip olduğundan kavanozlara doldururken zorluk yaşayabilirsiniz. Bunu önlemek için kavanozlara doldurmadan önce kırmızı lahanaları kaya tuzu ile güzelce ovalayın. Bu sayede lahanaların yumuşamasını sağlar, kavanoza rahatça girmelerini sağlayabilirsiniz.

Kırmızı Lahana Yemeği

6. Ek Malzemeler Kullanın

Kırmızı lahana turşusunu daha renkli ve daha lezzetli yapmak istiyorsanız ek malzemeler kullanabilirsiniz. Dilimlenmiş havuç, biber gibi sevdiğiniz seçenekleri de kavanoza ekleyerek kırmızı lahana turşunuzu daha hoş bir şekilde tamamlayın.

7. Ömrünü Uzatın

Kırmızı lahana turşusunun uzun süre kalıcı olmasını istiyorsanız kavanozu kapattıktan sonra tencerenin içerisine koyun. Tencereye kavanozun yarısı içinde kalacak şekilde su doldurup 4-5 dakika kaynamaya bırakın. Daha sonra kavanozu tencereden çıkarıp kapağı aşağı gelecek şekilde 4-5 saat kadar bekletin. Bu sayede kırmızı lahana turşusunu vakumlar, ömrünü uzatabilirsiniz.