7 Adımda Mutfak Dolabı Temizliği

Bahar temizliği olur da mutfaklar çiçek açmaz mı? Evimizin en özel yeri olan, marifetlerimizi konuşturduğumuz, kendimizi özgür ve yaratıcı hissettiğimiz yegane mekanımız mutfağımızın dolaplarına baharı getirmeye ne dersiniz? Güzel bir temizlik sonrası ise, mutfak masası etrafında geçirilen mutlu anlar, hoş sohbetler olsun…

İşte kolay mutfak dolabı temizliği için etkili adımlar…

1) Mutfak dolaplarınızı en az ayda bir kez temizlediğinizde, hijyenik bir ortam yaratabilirsiniz. Sağlıklı bir mutfak için, dolap içlerini olmasa da dolap üzerlerini, tezgahınızı silerken silmek etkili bir sonuç verecektir.

mutfak-temizligi1

2) Dolap içlerini temizlerken, eşyalarınızı tamamen çıkartın. Temizlik ürünlerinin havada dağıldığını unutmayın ve temizlik yaparken gıda başta olmak üzere, kaplarınızı da açıkta bırakmayın.

mutfak-temizligi2

3) Zor kirler için yağ çözücü, diğer hassas yüzeyler için ahşap temizleyici kullanabilirsiniz.

mutfak-temizligi3

4) Unutmayın; ılık su, kirlerin daha kolay çözülmesini ve temizlenmesini sağlayacaktır. Bu nedenle deterjanlı ve ılık su kullanın. Sprey temizleyiciler kir ve leke odaklı temizlik için ideal olacaktır.

mutfak-temizligi4

5) Temizliğe dolabınızın en üst seviyesinden başlayın ki deterjan kalıntısı gibi bir riskiniz olmasın.

mutfak-temizligi6

6) Dairesel hareketlerle temizlik, hem etkili hem de aşındırıcı olmayan iyi bir sonuç verecektir.

mutfak-temizligi5

7) Ahşap yüzeylerin temizliğini o bölgeye özel ürünlerle yaptıktan sonra hemen kurulayın. Hem su ile olabilecek deformasyonu engellemiş, hem de yüzey üzerinde hav bırakmamış olursunuz.

Şimdi mutfağınız en temiz ve iç açıcı haliyle keyifli sohbetlere hazır. Gelsin mutlu anlar, hoş sohbetler…