7 Püf Noktasıyla Mercimek Köftesi Nasıl Yapılır?

Çay sofralarının yıldız seçeneklerinden biri olan mercimek köftesinin tüketmesi pek kolay olsa da yapımı epey zor sayılabilir. Çünkü mercimek köftesinin kıvamını ve lezzetini tutturmak ayrı ayrı özen bekler.

Yazımızın devamında mercimek köftesinin yapımı da tüketilmesi kadar kolay olsun diye gerekli püf noktalarına değindik. Siz de kusursuz bir mercimek köftesi yapabilmek istiyorsanız mercimek köftesi yapımının tüm püf noktaları için yazımızın detaylarına geçebilirsiniz.

İşte hem misafirlerinizi hem de ev halkını büyüleyebilmeniz için ihtiyacınız olan 7 püf noktasıyla mercimek köftesi yapımı…

1. Kaliteli ve Taze Malzemeler Kullanın

Mercimek köftesinin kusursuz bir lezzete sahip olması için ana malzemeleri özenle seçmelisiniz. Kaliteli mercimek ve bulgur, taptaze yeşillikler kullanarak hayalinizdeki lezzete ulaşabilir, kusursuz bir mercimek köftesi hazırlayabilirsiniz.

2. Ölçülere Dikkat Edin

Mercimek köftesi yapımında iyi bir lezzet yakalayabilmek için mercimek lezzetinin ön planda olması gerekir. Bunun için mercimek ve bulguru eşit miktarda kullanmak yerine, mercimeğin daima bulgurdan daha fazla ölçüde olmasına dikkat edin. Bu sayede hem mercimek lezzetini daha iyi hisseder hem de mercimek köftesinin dağılmasını önleyebilirsiniz.

3. Bulgurun Pişmesini Sağlayın

Su ekleyerek orta ateşte pişirmeye bıraktığınız mercimeklerin tamamen suyunu çekmesini bekleyip bulguru öyle ekler, üzerine tekrar su koyarsanız bulgurun çiğ kalmasına ve lezzetini kaybetmesine neden olabilirsiniz. Bunun yerine mercimeklerin suyu tamamen çekmesini beklemeden tencere içerisinde bir miktar su varken bulguru eklerseniz hem mercimek ve bulgurun bütünleşmesini sağlarsınız hem de bulgurun çiğ kalmasını önlersiniz.

4. Yağ ve Salça Miktarını İyi Belirleyin

Mercimek köftesini bağlayan en önemli malzeme yağdır, dolayısıyla yağı bolca kullanmanız gerekir. Salça ise mercimek köftesinin hem lezzetinde hem de güzel görünmesinde önemlidir. Salçayı az koyarsanız mercimek köftesinin kötü bir turuncu renk almasına neden olabilirsiniz. Salçayı çok koyarsanız salça tadının mercimek tadının önüne geçmesine neden olabilirsiniz. Bu nedenle salça ve yağı birden eklemek yerine azar azar ekleyerek duruma göre davranmanız daha doğru olacaktır.

Biber Salçası Tarifi

5. Yeşilliklerinizi Doğrayın ve Harcın İçerisine Sonradan Ekleyin

Mercimek köftesini tamamlayacak yeşil soğan, maydanoz gibi malzemeleri ince ince doğrayın. Böylece yeşilliklerin ağzınıza takılarak kötü bir his bırakmalarını ve sunumu kötü göstermelerini önleyebilirsiniz. Aynı zamanda yeşilliklerin henüz soğumamış harca eklendiğinde ölebileceğini unutmamalı ve yeşillikleri köfte harcı tamamen şekillenmeye hazır olduğunda eklemelisiniz.

6. Baharatları Unutmayın 

Mercimek köftesinin en önemli baharatı, kırmızı pul biberdir. Eğer ki acı lezzetler seviyorsanız kırmızı pul biberden bolca eklemeyi unutmayın. Bunun yanı sıra damak tadınıza uygun olan kimyon, karabiber, sarımsak tozu gibi seçeneklerle lezzeti katlayabilirsiniz.

7. Şekil Verin

İyi bir lezzeti etkili bir sunumla taçlandırmanın ne kadar önemli olduğunu artık biliyoruz. O halde bin bir emekle hazırladığınız mercimek köftesini sıra geldi son bir çabayla güzelce şekillendirmeye! Mercimek köftesini ellerinizle sıkarak ya da çeşitli kalıplar kullanarak şekillendirebilirsiniz. Son olarak şekillendirdiğiniz mercimek köftesini marul yapraklarının içine yerleştirip üzerlerine limon suyu gezdirerek iştah açıcı görünümü tamamlayabilir, midelere yollamaya hazır hale getirebilirsiniz.