8 Püf Noktasıyla Cheesecake Nasıl Yapılır?

En nefis tatlılardan biri olan cheesecake’i yemesi pek keyifli olsa da hazırlaması o denli uğraştırıcıdır. Yazımızın devamında kolay cheesecake nasıl yapılır, cheesecake yaparken dikkat edilmesi gereken püf noktaları nelerdir gibi önemli noktalara değindik. Eğer siz de kendi ellerinizle cheesecake hazırlamak istiyorsanız yazımızın detaylarına mutlaka bir göz atın deriz. İşte cheesecake yapımının 8 püf noktası…

1.Rondo Kullanın

Alt taban için kullanacağınız bisküvilerin en lezzetlisini seçtiniz, sıra geldi onları mutlaka rondodan geçirmeye… Rondo sayesinde bisküvilerin mümkün olduğunca ince olmasını sağlar, cheesecake’in dağılmasını önleyebilirsiniz.

2.Peyniri Bol Tutun

Ana malzemesi peynir olan bir tatlıdan bahsediyoruz, elbette peynirin kaliteli ve bol miktarda olmasına dikkat etmelisiniz. Bu sayede cheesecake’in lezzeti ve kıvamı konusunda önemli bir adım atar ve daha başarılı sonuçlara ulaşabilirsiniz.

3.Peyniri Süzün

Cheesecake yapımında yabancı tariflerden yararlanmak istiyorsanız peynirin suyu konusunda daha dikkatli olmanız gerekir. Örneğin Amerikan cheesecake’inde kullanılan krem peynir, Türkiye’de kullanılan labne peynirden daha sulu olduğundan krem peynirin suyunu mutlaka süzdürüp gerekirse kâğıt havlu üzerinde iyice kuruttuktan sonra kullanmalısınız.

4.Oda Sıcaklığında Malzeme Kullanın

Özel pastanelerden alınmış gibi bir cheesecake yapmak istiyorsanız kullandığınız malzemelerin aromalarının birbirine iyice karışması gerekir. Bunun için malzemelerin mutlaka oda sıcaklığında olmasına dikkat edin. Oda sıcaklığında olan malzemeler sayesinde çırpma süresini kısaltarak cheesecake’in hava alıp çatlamasını önleyebilir, malzemelerin birbirine iyice karışmasını sağlayabilir ve daha leziz bir sonuca ulaşabilirsiniz.

5.Kelepçeli Kalıp Kullanın

Cheesecake yapımında en önemli noktalardan biri, iyi bir kelepçeli kalıp kullanmaktır. Bu nedenle eğer ki ev yapımı cheesecake hayranıysanız evinizde mutlaka bir kelepçeli kalıp bulundurmakta fayda olacaktır. Kelepçeli kalıp sayesinde cheesecake’i dağılmadan hazırlayabilir.

6.Fırını Açmayın

Cheesecake pişerken ne kadar sabırsız olduğunuzu biliyoruz, ancak soğukkanlı olup fırın kapağını sık sık açıp kontrol etmemeye özen gösterin. Aksi takdirde fırındaki ısının sürekli değişmesine ve cheesecake’in dengesiz bir şekilde pişmesine neden olursunuz.

7.Görüntüsünden Anlayın

Diğer keklerin aksine cheesecake’in piştiğini anlamak için kürdan vb. gereçler batırmak kötü bir fikirdir. Bunun yerine cheesecake’inizin pişip pişmediğini görüntüsünden anlamalısınız. Kenarlarının altın sarısı ve katı, ortasının ise hafif yumuşak olması cheecake’in piştiğine dair en önemli belirtilerdir.

8.Soğutun

Cheecake’iniz pişti, ancak yine sabırlı olma zamanı! Cheesecake’inizin dağılmaması için kelepçeli kalıp kullanmanın yanı sıra kalıptan çıkarmak için mutlaka soğumasını beklemeniz gerekir. Bunun için pişen cheesecake’i 1 saat kadar kapağı aralık fırında soğuması için bekletin. Ardından çıkarıp bir bıçak yardımıyla kenarlarını genişleterek yapışmanın önüne geçin, oda sıcaklığına erişince kalıbın kelepçesini açarak cheesecake’i buzdolabına koyabilirsiniz. Buzdolabında en az 3 saat, mümkünse 1 gece beklettikten sonra afiyetle tüketebilirsiniz.