Hazırsanız Başlıyoruz: 9 Adımda Etkili Buzdolabı Temizliği

Yemekler, kahvaltılıklar, sebzeler, meyveler derken buzdolabında istenmeyen kokuların, tencereden damlayan yemek kalıntılarının oluşması normaldir. Peki etkili bir buzdolabı temizliği nasıl yapılır? Yapmanız gerekenleri sizin için sıraladık…

1) Buzdolabı temizliği için birinci püf noktamız; dökülen, akan sıvıları hemen temizlemek. Böylece gıda kokusu dolaba sinmeden ve akan sıvılar kurumadan pratik bir temizlik sağlamış olursunuz.

2) Gıdaları kapalı kaplarda ve saklama poşetlerinde muhafaza ederseniz buzdolabınızı çok sık temizleme şansınız olmasa da, yaptığınız temizliği kalıcı olması sayesinde rahat edersiniz.

buzdolabı

3) Dilerseniz buzdolabı rafları için satılan örtülerden de kullanabilirsiniz. Bu örtüler pütürlü yapılarıyla dökülen sıvıların yayılmasını engeller.

4) Gelelim etkili temizliğin sırlarına; Temizliğe başlamadan önce tüm dolabı boşaltın. Telli ve çıkarılabilen rafları çıkarın. Ilık su ve deterjanla iyice yıkayın. Unutmayın; paslanmayı engellemek için de iyi kurulamalısınız.

buzdolabı temizliği

5) Aparatları çıkardıktan sonra buzdolabının içini iyice silin, durulayın ve kurulayın. Buzdolabı için özel olarak üretilmiş deterjanlar, kalıntı bırakma ihtimaline karşılık daha sağlıklı bir sonuç verecektir. Sebzelikleri de musluğun altında ılık su ve deterjanla iyice yıkayın ve durulayın.

6) Rafları dolaba yerleştirmeden önce iyice kuruduklarından emin olmalısınız. Nemli gözler meyve ve sebzelerin çabuk çürümesine neden olabilir.

sonbahar sebzeleri

7) Buzdolabı temizliğinin en önemli detayı en dip köşelere bile ulaşmaktır. Bunu da sağladıktan sonra buzdolabı esanslarıyla dolabın temiz ve taze kokusunu devam ettirebilirsiniz.

8) Buzdolabının rengini korumak ve parlatmak için; kurulamadan önce sirkeli su ile silebilirsiniz.

sirke

9) Derin dondurucunuz buz yapıyorsa veya yazdan hazırlayıp buzluğa attığınız bazı ürünleriniz donmuş ve yapışmış ise sirke kullanabilirsiniz. Sirke buzu eriterek temizliği kolaylaştıracaktır.