9 Püf Noktasıyla Krep Nasıl Yapılır?

Nefis krepler; özel kahvaltıları süsleyen en lezzetli seçenek, çaya habersiz gelen misafire yapılabilecek en pratik kurtarıcıdır. Arasına peynir, reçel, bal ya da kıyma gibi her malzemenin yakıştığı ya da tek başına da gayet keyifle tüketilebilen krep sizin de en sevdikleriniz arasındaysa ve onu kusursuz yapmak istiyorsanız sizi yazımızın devamına davet ediyoruz.
Krep yapmanın tüm inceliklerini, krep yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğini, krep yapımında dikkat etmeniz gereken tüm püf noktalarını sizin için derledik. İşte detaylar…

1. Malzemelerinizi Doğru Seçin

Krep yapımında iyi bir sonuç almak istiyorsanız malzemelerinizi özenle en kaliteli olanlarından seçmelisiniz. Aynı zamanda temel malzemeler olan yumurta ve sütü oda sıcaklığına getirdikten sonra kullanmaya dikkat etmelisiniz.

2. Önce Sıvı Malzemeleri Karıştırın

Krep hamurunun kusursuz olması için tüm malzemeleri aynı anda karıştırmak yerine öncelikle süt ve yağ gibi sıvı malzemeleri karıştırmayı tercih edin. Daha sonra iyice çırparak kusursuz bir krep hamuru elde edebilirsiniz.

Krep Sushi Tarifi

3. Unu Kaşıkla Ekleyin

Ne ölçüde krep yapacak olursanız olun belirlediğiniz un miktarını kap içerisine birden boşaltmayın. Unu kaşık kaşık ve mutlaka birkaç kez eleyerek karışımın içerisine ekleyin. Bu sayede krep hamurunun topak topak olmasını engeller, pürüzsüz bir kıvam elde edebilirsiniz.

4. Dinlendirin

Krep hamurunuz iyice karışmaktan yorulur ve bu durum iyi bir lezzetin engeli olabilir. İyi bir krep yapabilmek için krep hamurunu karıştırdıktan sonra vaktiniz yoksa 15 dakika, vaktiniz çoksa 1 saat kadar dinlenmeye bırakın. Bu süreçte hava kabarcıkları oluşacak, krep hamuru daha kıvamlı bir hale kavuşacak, daha kolay pişecektir.

5. Tavanızı Doğru Seçin

Krep yapmanın en önemli püf noktası, doğru bir tava seçimidir. Seçtiğiniz malzemeler, uyguladığınız aşamalar her ne kadar doğru olsa da krep tavanız yanlışsa istediğiniz sonuca ulaşamazsınız. İyi bir krep pişirmek için ince yapıda, yanmaz yapışmaz, düz yüzeyli ya da demir döküm tava tercih etmeniz gerekir. Bu nedenle hemen harekete geçip iyi bir “krep tavası” arayışlarınıza başlayın deriz.

6. Sıvı Yağ Tercih Edin

Krep pişirmek için margarin ya da tereyağı gibi katı yağlar kullanmak yerine sıvı yağ tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Krebin iyi bir şekilde pişmesi ve iyi lezzete sahip olması için tavanın her bir kısmına sıvı yağı eşit miktarda bulayın.

7. Kepçe Kullanın

Krebin her noktasının eşit bir şekilde pişmesi ve daha hoş görünen bir sunuma sahip olması için krep hamurunu tavaya düzgün bir şekilde dökmeniz gerekir. Bunun için krep hamurunu bir kepçe yardımıyla tavaya aktarabilirsiniz. Kepçedeki hamuru tavanın her kısmına ne çok kalın ne de çok ince olmayacak şekilde paylaştırarak kusursuz bir krep yapabilirsiniz.

Elmalı Krep Tarifi

8. Orta Ateşte Pişirin

Krep çok kolay pişebilen yiyeceklerden biridir, bu nedenle yüksek ateş kullanmamaya dikkat etmelisiniz. Krebinizi orta ateş üzerinde rengi değiştiğinde çevirerek yanmadan, kolayca pişirebilirsiniz.

9. Zenginleştirin

Krep, kahvaltılarda ya da diğer öğünlerde tüketilebilen ve genellikle her malzemeyle yakışabilen bir besindir. Güzelce pişirdiğiniz krepleri mantar, kıyma, reçel, marmelat, bal, peynir gibi dilediğiniz malzemelerle buluşturabilir, kendinize lezzet dolu bir menü yaratabilirsiniz.