9 Temel Mutfak Sırrı

Mutfakta işinizi kolaylaştıracak faydalı ipuçlarını ve püf noktaları sizin için sıraladık. Yoğun temponuz arasında bir de yemek yapmakla ve mutfağınızı organize etmekle uğraşırken büyük yardımcınız olmaya aday!

1.       Eğer bir yumurtanın taze mi bayat mı olduğundan emin olmak istiyorsanız ve minik çözümle sonuca ulaşabilirsiniz. Yumurtayı bir bardak suyun içine bırakın. Taze yumurta batar; eski olanlar yüzer. İşte bu kadar kolay!

yumurta_testi

2.       Buzdolabınıza koyduğunuz sebzelerin daha uzun süre taze kalmasını istiyorsanız, sebze bölmenizin altına kağıt havlu serin. Kağıt havlu, aşırı nemi emer ve çabuk çürüyen sebzelerin daha uzun süre taze kalmasını sağlar.

mutfak_sırları

3.       Eğer sadece birkaç damla limona ihtiyacınız varsa, limonu kesmeyin. Kestiğinizde kalan limon çok çabuk kuruyacak ve işe yaramaz hale gelecektir. Bir şiş yardımı ile limonu delin ve ihtiyacınız olan birkaç damla limonu o şekilde sıkın.

limon

4.       Un, makarna ve diğer baklagillerin uzun süre muhafaza edilmesi durumunda böceklenmeler olabilir. Defne yaprağı bu istenmeyen durumun mucizesi! Birkaç yaprak defne yaprağı ile böcekleri püskürtebilirsiniz.

defne_yaprağı

5.       Bayatlamış keklerinizi tazelemek için pratik bir önerimiz var. Kekin üzerine küçük bir miktar su serpin, ısıya dayanıklı fırın torbasıyla üzerini kapatın ve fırında veya mikrodalga fırında birkaç dakika ısıtın. Kekin nem ile yeniden ısıtılması, bayatlama esnasında kaybettiği suyu geri yükleyecek ve tazeleyecektir.

kek

6.       Keserek dolaba kaldırdığınız peynirlerin kurumaması için, kestiğiniz kenarına tereyağı veya margarin sürün. Yağ ile yaptığınız mühür, peynirin kurumasını engelleyecektir.

peynir

7.       Turp, kereviz ve havuç gibi sebzelerinizin zamanla kaybettikleri canlılık ve gevrekliklerini yeniden kazandırmak için içi buz dolu bir kaba bırakın  ve  yarım saat kadar bekletin. Yeniden taze ve diri bir kıvama geleceklerdir.

turp

8.       Artan makarnaları dolaba kaldırdığınızda kısa bir süre sonra kuruyabilir. Bu durumda tekrar servis etmeden önce  birkaç dakika daha kaynatarak kaybettikleri ısıyı ve nemi yeniden kazanmalarını sağlayabilirsiniz.

makarna_tarifi

9.       Çorbanızın tuzunu fazla kaçırmışsanız çözümü var. Birkaç elma dilim çiğ patates ekleyin ve 10 dakika kaynatın. Ardından patatesleri çıkartın. İşe yaramazsa bir kaşık toz şeker ilave edin. Çorbanız hala tuzlu ise bir yemek kaşığı elma sirkesi ekleyin. İşe yaradığını göreceksiniz.

1422748800-dc228f468537d7750f188a034c653396