Akıllı Telefonların Ömrünü Uzatmanın 8 Yolu

Sürekli gelişen özellikleri, kolaylık sağlayan uygulamalarıyla akıllı telefonlar artık hayatımızın neredeyse merkezinde yer aldı. Gün içinde sevdiklerimizle iletişimi de onlarla kuruyor, bir yere gitmeden tüm rutin işlerimizi de onlarla halledebiliyoruz. Dolayısı ile telefonlarımızı oldukça fazla kullanıyor, ömürlerinin kısalmasına neden olabiliyoruz; ama hemen üzülmeyelim. Akıllı telefonların ömrünü uzatabilecek, daha iyi bir kullanım süreci yaşamamızı sağlayacak birkaç öneri mevcut.

İşte akıllı telefonların ömrünü uzatacak 8 kullanım önerisi:

1. Titreşimi Kapatın

Titreşim, özellikle gürültülü ortamlarda iyi bir uyarıcıdır; ancak telefonunuzun ömrünü kısalttığını unutmamanız gerekir. Bu nedenle eğer ki zil sesi yeterliyse titreşimi kapatın.

telefon

 

2. Telefonu Tüm Gece Şarjda Bırakmayın

Büyük bir çoğunluğumuz, sabah uyandığında telefonunu hazır bulabilmek için kendi yatağa girerken telefonunu da priz ile buluşturuyor; ancak bu durum ters etki yaratıp pil ömrünü olumsuz yönde etkiliyor. Aynı zamanda batarya patlaması gibi durumları da yaratma ihtimalinden dolayı oldukça tehlikeli olan bu davranıştan acilen kurtulmanız gerekiyor.

android_telefon

 

3. Bildirimlerinizi Kapatın

Sosyal medya hesaplarımız bizim her şeyimiz, hiçbir anlık gelişmeden haberdar olmadan geçmemeli dakikalar değil mi? Değil! Eğer ki çok acil bir haber beklemiyorsanız bildirimlerinizi kapatın, böylece telefonunuzun kullanım ömrünü uzatın.

telefon_temizligi

 

4. Sabit Arka Planlar Tercih Edin

Hareketli arka planlar oldukça eğlenceli görünebilir; ancak telefonunuzun kullanım ömrünü kısaltan en önemli etkenlerden biridir. Sabit arka planlar seçerek bu olumsuz sürece “dur” diyebilirsiniz.

telefon-sarji-kullanma

5. Konum Özelliğini Kapatın

Konumunuzu tüm gün açık tutmanız, telefon ömrünüzü kısaltmaktadır. Bu nedenle telefonunuzu sadece video izlemek, müzik dinlemek, oyun oynamak için kullandığınız zamanlarda konum özelliğini kapatabilirsiniz.

telefon

6. Uçak Modunu Kullanmaktan Kaçınmayın

Bu özelliği her zaman olmasa da en azından metro gibi sinyal alamadığınız bölgelerde kullanarak telefonunuzun kullanım ömrünü uzatabilirsiniz.

telefon-sarji

7. Ekran Parlaklığınızı Kısın

Parlak bir ekran kullanımı elbette daha zevkli olsa da telefon ömrünüzü kısaltan önemli detaylardan biridir. Bu nedenle ekran parlaklığınızı ışığa göre ayarlamanız en doğru seçim olacaktır. Bunun için telefonunuzdan “ekran parlaklığını otomotik ayarla” seçeneğini etkin hale getirmeniz size kolaylık sağlayacaktır.

8. Kullanmadığınız Uygulamaları Kapatın

Bluetooth, Wİ-Fİ, GPS gibi özellikleri kullanmadığınız anlarda kapatmak, telefon kullanım ömrünüzü oldukça olumlu yönde etkileyecektir.