Aklınızdan Çıkarmanız Gereken 10 Zehirli Düşünce!

Düşünce tarzınızı değiştirin, hayatınız değişsin! Düşüncelerimiz ve duygularımız tecrübelerimizi ve geleceğimizi şekillendirir. Günlük hayatın koşturmacası içinde negatif hissettiğiniz durumlar olabilir elbette; ancak sürekli olarak olayların negatif yönünü görmek mutluluğunuza engel olabilir. Bunun yanında, pozitif düşünmek, iş yerindeki veriminizi arttırır, insan ilişkilerinizi güçlendirir ve en önemlisi mutlu olmanızı sağlar. Bu, tahmin ettiğiniz kadar zor da değil! İşte daha mutlu bir hayat için aklınızdan çıkarmanız gereken 10 zehirli düşünce:

 

1) Mağdur Olduğunuzu Düşünmek

Mağdur değilsiniz! İçinde bulunduğunuz durumu ya da başka insanları suçlamayı bırakmanız lazım. Şu an bulunduğunuz yeri beğenmiyorsanız sorumluluk alın ve hayatınızı daha iyiye yönlendirin. Mağdur edebiyatını bırakın; çünkü size hiçbir yardımı yok, hatta başarıya bir engel. Unutmayın, geleceğinizi belirleyen yalnızca sizsiniz!

 

2) Diğer İnsanları Değiştirebileceğinizi Düşünmek

DEĞİŞTİREMEZSİNİZ! İnsanları teşvik ya da motive edebileceğinizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. İnsanları sadece kendileri değiştirebilir. Eğer değişmek istemiyorlarsa ya da nasıl değişebileceklerini bilmiyorlarsa, tüm çabalarınız boşunadır. Mutlu olmak istiyorsanız etrafınızdaki insanları düşünmeyi bırakmanız lazım. Onları oldukları gibi sevmiyorsanız, onlarla görüşmeme hakkına sahipsiniz; ancak onları değiştirme hakkına sahip değilsiniz.

 

3) Hiçbir Zaman Değişmeyecek Şeyleri Değiştirebileceğinizi Düşünmek

Hayatta değiştirebileceğiniz o kadar çok şey var ki… Mesela kilo verebilirsiniz, işinizi değiştirebilirsiniz, tekrar üniversite okuyabilirsiniz ya da yıkılmakta olan evliliğinizi düzeltebilirsiniz. Bazı şeyler vardır ki onları olduğu gibi kabul etmeniz gerekir. Örneğin, huysuz patronunuzu değiştiremezsiniz. İşinizi değiştirebilirsiniz; ancak patronunuzu hiçbir zaman daha iyi birine dönüştüremezsiniz. Her ay kira ödeyeceğiniz gerçeğini değiştiremezsiniz, ama buna karşı direnmeyi ve söylenmeyi bırakabilirsiniz. Değiştirebileceğiniz şeyleri değiştirip, değiştiremeyeceğiniz şeyleri kabullenmeniz gerekiyor.

 

4) Komşunun Tavuğunun Size Kaz görünmesi

“O kız kadar güzel olsam ben de mutlu olurdum” ya da “O adam kadar zengin olsam ben de mutlu oldurdum” gibi düşüncelerden kurtulmanız lazım. Başkalarının sizden daha iyi bir hayatı olduğunu düşünmeniz, bunun doğru olduğunu göstermez. Belki de o güzel kızın birçok ailevi problemi var ve hayatını düzene koyamıyor. Belki de o zengin adam tüm vakini işine harcıyor ve ailesini doğru düzgün göremiyor. Hiçbir şey dışarıdan gözüktüğü gibi değildir! Belki de başkaları size imrenerek bakıyor. Her zaman sahip olduklarınıza şükredin.

 

5) Beklentilerinizi Yüksek Tutmak

Beklentileriniz ne kadar makul ve mantıklı olsa bile mutluluğunuza engel olabilir. Örneğin ev arkadaşınızın ya da eşinizin ev işlerine yardımcı olmasını beklemek çok makul ve haklı bir düşüncedir; ancak böyle düşünüyor olmanız onların bu işi yapacağı anlamına gelmez. Beklentiler, kişisel deneyimler ve önyargılar sonucu oluşur. Sizin önceliğiniz onların önceliği olmak zorunda değil! Sizin de yapmayı istemediğiniz; ancak başkaları tarafından sizden beklenen şeyler vardır. Bu yüzden siz de başkalarından bir şeyler beklemekten vazgeçin.

 

6) Karşı Cinsten Birinin Sizi Tamamlayacağını Düşünmek

Eğer kendi içinizde bütünlüğü yakalayamamışsanız, başka birinden sizi tamamlamasını beklemek çok çaresizce bir davranış olur. Kendi başınıza mutlu değilseniz, başkasının sizi mutlu edeceğini düşünmek yanlıştır. Önce kendi kendinize yetmeyi ve sahip olduklarınızla mutlu olmayı denemelisiniz.

 

7) Her Zaman Haklı Olduğunuzu Kanıtlamaya Çalışmak

Zayıf ya da savunmasız olmadığınızı göstermek için her zaman haklı çıkmaya çalışmak ve düşüncelerinizi körü körüne savunmak yanlıştır. Bazen de yanlış düşünüyor olabileceğinizi kabul etmek daha asil ve olgun bir davranıştır. Bunun yanında herkesin farklı bir düşüncesi vardır, kendi doğrularınız ve yanlışlarınız varken başkalarının da aynı düşüncelere sahip olması çok normal bir durumdur.

 

8) Başkalarının Sizin Hakkınızda Ne Düşündüğünü Umursamak

Başkalarının sizi her hareketinizle veya sözünüzle yargıladığını mı düşünüyorsunuz? İşte size bir sır: Kimse sizi, sizin kendinizi yargıladığınız gibi yargılamıyor! Herkes kendi kendini yargılamakla o kadar meşgul ki sizin kusurlarınızı görmeye vakitleri yok. Eğer yargılıyorlarsa da bırakın yargılasınlar, bu kendi problemleri, sizin değil. Sizi mutlu eden neyse onu yapın ve diğer herkesi görmezden gelin. Mutluluğu sadece kendi içinizde yakalayabilirsiniz.

 

9) Paranın Mutluluk Getireceğini Düşünmek

Paranın her zaman mutluluk getirdiği düşüncesi günümüze kadar gelen bir efsanedir. Nedense çok parası olan insanların az parası olan insanlardan daha iyi ve mutlu olduğunu düşüyoruz. Bu tuzağa düşmeyin! Az gelirli bir aile, milyoner bir aileden daha mutlu olabilir. Milyoner bir iş adamı, bir aile kuramayacak ya da parasını harcayamayacak kadar meşgul olabilir. Az parayla da mutlu olabilmek sizin elinizde!

 

10) Geçmişin Geleceğinize Yön Verdiğini Düşünmek

Fakir bir aileden gelmeniz ya da geçmişte birçok hata yapmış olmanız, geleceğinizi daha iyi yapamayacağınız anlamına gelmez. Kendinizi başarısız olarak damgaladıysanız, başarısızlığınız gelecekte de devam eder. Kendiniz hakkında ne düşünüyorsanız o olursunuz! Düşünce tarzınızı değiştirin hayatınız değişsin!

 

Negatif düşünceleri bırakıp, kendinize biraz vakit ayırmanın tam sırası! Migros’ta Nivea aloe vera & jojoba yağlı nemlendirici el kremi indirimde! Bu fırsatı kaçırmayın http://www.sanalmarket.com.tr/kweb/prview/40076410-32225-nivea-aloe-vera-ve…)

 

MigrosTV’den mutlu bir hayat için tüyolar:

http://migrostv.migros.com.tr/olumlu-dusunme-nasil-olur/

http://migrostv.migros.com.tr/stresi-nasil-kontrol-altina-alabiliriz/

http://migrostv.migros.com.tr/hangi-nefes-egzersizleri-bizi-sakinlestirir/