Alerjisi Olanlar Buraya: Yumurta Yerine Geçebilen 6 Besin

Vegan beslenme şeklini tercih ediyor olabilirsiniz, yumurtanın kokusundan hoşlanmıyor olabilirsiniz, yumurta bünyenize ağır geliyor olabilir ya da yumurtaya karşı alerjiniz vardır; çeşitli sebeplerle hayatınızda yumurta olmaması gerekiyorsa yumurtanın yerine geçebilecek yeni alternatifler bulmak gerekir. Sıradaki yazımızda özellikle hamur işlerinde yeri oldukça önemli olan yumurtanın yerine geçebilecek alternatifleri sizin için derledik. İşte yumurta görevini üstlenip sizi hiç üzmeyecek 6 malzeme.

1. Elma Püresi

Yumurta ile uzaktan yakından ilgisi olmayan bir meyvenin onun yerine geçebileceğini biliyor muydunuz? Yarım bardak elma püresi, bir yumurtaya denk gelir. Tariflerinizde yumurta yerine elma püresi kullanarak istediğiniz etkiyi yakalamak mümkündür.

2. Muz Püresi

Birçok tarifin vazgeçilmezi olan muz, yeri geldiğinde yumurtanın yerine geçebilecek bir malzeme olabilir. Çeyrek bardak kadar muz püresi, bir yumurtaya denk gelir. Yumurta kullanmak istemediğiniz her tarifte muz püresinden yararlanabilirsiniz. Aynı zamanda muzdan yararlandığınız her tarifte aromatik bir lezzet elde etmeniz de mümkündür.

Dondurmalı Muzlu Smoothie Tarifi

3. Chia Tohumu

Hayatımıza son yıllarda girmeye başlayan chia tohumundan yumurta gibi faydalanmak da mümkün. Üstelik omega-3 bakımından da oldukça zengin olması açısından yararlı bir seçenek. 1 yemek kaşığı kadar öğütülmüş chia tohumunu 3 yemek kaşığı suyla karıştırarak yumurtanın etkilerini elde edebilirsiniz.

Narlı Chia Pudingi Tarifi

4. Sirke ve Karbonat

Hem temizlik hem de mutfak alanında vazgeçilmez malzemelerden biri olan sirke ve karbonattan yumurtanın etkilerini elde edebilmek için kullanabilirsiniz. 1 çay kaşığı karbonat ve 1 yemek kaşığı sirkeyi karıştırdıktan sonra birçok tarifte yumurta yerine kullanmak mümkün hale gelir.

5. Soda

¼ bardak soda, 1 yumurta yerine geçebilen malzemelerden biridir. Sodayı birçok tarifte yumurta yerine kullanabilir, lezzetten ödün vermediğiniz sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Sodalı Detoks İçeceği Tarifi

6. Kuru Erik Püresi

Çikolatalı bir tatlı yapmak istiyor; fakat içerisinde yumurta kullanmak istemiyorsanız kuru erik püresi sizin için harika bir alternatif olabilir. ¼ fincan kuru erik püresi 1 yumurtaya denk gelir. Aynı zamanda kuru erik püresinin yoğun lezzeti ve yumurta görevi sayesinde mükemmel bir brownie ya da çikolatalı bir tatlı yapmak da mümkündür.