Araba Kullanırken Dikkat Etmeniz Gereken 6 Nokta

Akan bir trafikte araba kullanırken dikkatli olmak kendi hayatınız kadar başkalarının hayatı için de son derece önemlidir. Bu nedenle araba kullanırken çok dikkatli olunması gerektiğini hiç unutmamalı ve ona göre önlemler almalısınız. Peki ne gibi önlemler almanız gerektiğini biliyor musunuz? Yazımızın devamı size bu konuda yardımcı olabilir. İşte detaylar…

     1. Emniyet Kemeri Takın

Daima hatırlatılan ancak gereken önemin pek verilmediği bir konu olan emniyet kemerinin hayati önem taşıdığının farkına varın. Yapılan birçok araştırmada emniyet kemeri takanların takmayanlara göre gerçekleşen kazalarda daha az zararla kurtulduğu ispatlanmıştır. Bu nedenle arabaya biner binmez emniyet kemerinizi takın, yanınızda takmayan birileri varsa onları da uyararak takmalarını sağlayın.

    2. Navigasyonu Önceden Ayarlayın

Navigasyon cihazları, bilmediğimiz bir yere gitmeye çalışırken işimizi kolaylaştırır, bize büyük ölçüde yardımcı olur; ancak dikkatli olup bu faydaların tehlikeye dönüşmesini engellemek gerekir. Gitmek istediğiniz noktayı trafiğe çıktıktan sonra belirlemeye çalışırsanız, sürüş sırasında yolla değil de harita ile ilgilenmeye çalışırsanız hem kendi hayatınızı hem de başkalarının hayatını riske atarsınız. Bu nedenle yola çıkmadan önce navigasyon cihazınızı ulaşmak istediğiniz yere ayarlayın, böylece sürüş sırasında tüm dikkatinizi sadece yola ayırarak güvenli bir yolculuk yapın.

   3. Atıştırmayın

Özellikle İstanbul trafiğinde atıştırmak, sizin için büyük bir keyif olabilir; ancak trafikte her an müdahale etmeniz gereken bir durum olabileceğini ve dikkatinizin sadece yolda olması gerektiğini unutmayın. Bu nedenle atıştırmalıklardan, içecek yudumlamaktan mümkün olduğunca uzak durup tüm dikkatinizi yola ayırın.

   4. Aynaya Dalmayın

Aynalar, sürücüler için hayat kurtarıcı bir etkiye sahip olsa da aynı zamanda dikkatlerini en çok dağıtan öğeler arasında yer alır. Eğer siz de yol sırasında aynaya yolu kontrol etme dışında bakıyor, aynadan bulaşan makyajınıza, uzayan sakalınıza takılıyorsanız kendinizi uyandırmanın ve tamamen yola odaklanmanın tam zamanı!

   5. Hayvanlara Karşı Dikkatli Olun

Genellikle sürücülerin düştüğü en büyük hatalardan biri, sadece yola aniden çıkacak insanlara karşı hazırlıklı olmaktır; ancak her an savunmasız bir hayvanın da yola çıkabileceği akıldan çıkarılmaması gerekir. Siz de yolunuza bir hayvanın aniden çıkabileceğini daima aklınızda bulundurun ve olası tatsız kazalara karşı dikkatli olun.

   6. Cep Telefonuna Veda Etmek

Eskiden olsa sürüş sırasında sadece cep telefonuyla konuşmamanız gerektiğini hatırlatırdık ama artık cep telefonunda vaktinizi çalacak bir sosyal medya ve türlü siteler mevcut. Sürüş sırasında bu büyülü dünyaya kapılır yola vermeniz gereken dikkatin bölünmesine neden olursanız sizi büyük tehlikelerin bekleyeceğini hatırlamakta fayda var. En iyisi sürüş sırasında cep telefonunuzu dikkat dağıtmaması için uçak moduna alın ve tüm dikkatinizi yola ayırın.