Araba Motorunun Ömrünü Uzatmak İçin 6 Öneri

Toplu taşımadan kurtulmak, hafta sonlarında istediğiniz yere daha kolay gidebilmek, belki de sadece “ayağımı yerden kessin yeter” diyerek araba aldınız. Aracınız zamanla en çok değer verdiklerinizden biri haline geldi; ancak onu yepyeni almış olmanız yıllarca aynı kalacağı anlamına gelmiyor. Her şeyde olduğu gibi aracınıza da sevginizi göstermeniz ve uzun yıllar sizi güvenle taşımasını sağlamak için size düşen görevleri yapmanız gerekir. İşte onlardan birine değineceğiz, arabanızın kalbi sayılan motora iyi bakmanız dolayısı ile ömrünü uzatmanız için dikkat etmeniz gereken 6 nokta…

1. Benzinin Kalitelisini Tercih Edin

Daha önce de dediğimiz gibi motor, bir aracın kalbi demektir. Nasıl ki kalbinizin uzun yıllar, iyi bir şekilde çalışması, sağlık olması için doğru besinler tüketmeyi tercih ediyorsanız aracınızın besini olan benzine de dikkat etmeniz gerekir. İstikrarlı bir şekilde kaliteli bir benzin kullanarak motorun gereksiz hararet yapması gibi durumları önleyebilir ve ömrünün uzun olmasına katkıda bulunabilirsiniz.

2. Motor Yağına Dikkat Edin

Benzin seçiminden sonra motorun iyiliği için önemli olan noktalardan biri de motor yağıdır. Motor yağını sıkça kontrol etmeyi ihmal etmeyin, kaliteli ve motor ömrünü uzatan yağları tercih etmeye çalışın.

3. Kontrolleri Aksatmayın

Araçların da tıpkı insanlar gibi belirli aralıklarla sağlık kontrollerinden geçmesi gerekir. Motorun uzun bir ömre sahip olması için aracınızın rutin bakım işlemlerini aksatmamaya özen gösterin.

4. Yüksek Devirlerde Kullanmayın

Motorun yüksek devirlerde kullanılması, kompresörün yıpranmasına neden olur. Motorun ömrünün uzun olabilmesi için aracı gereğinden fazla zorlamamalı ve yüksek devirlerde kullanmaktan kaçınmalısınız.

5. Susuz Bırakmayın

Gül gibi aracınızı da susuz bırakmak olmaz değil mi? Araçlar, özellikle yaz aylarında ekstra bir efor harcayabilir ve motor sıcaklığı normalden çok daha yükseklere çıkabilir. Bu durumu önlemek için soğutma sistemine ihtiyacı karşılayacak kadar su vermeye özen gösterin. Motor içindeki antifrizli suyun daima ideal seviyede olmasını kontrol edin ve motorun verimli çalışmasını sağlayın.

6. Hava Filtresini Temiz Tutun

Hava filtresi, motora temiz hava gitmesini sağlayarak motorun işini kolaylaştırır. Temiz bir hava filtresi demek daha az yorulan ve ömrü daha uzun olacak bir motor demektir.