Araba Temizliğinin 6 Püf Noktası

Arabalar, büyük bir çoğunluğumuz için çok önemlidir. Bizi trafikten ve toplu taşıma kalabalığından kurtaran, ayağımızı yerden kesen, rahat bir ulaşımı vaat eden emektar arabalarımıza her zaman iyi bakmayı görev ediniriz. İçini de dışına da özel bakım yapar, temizletir ya da kendi ellerimizle temizleriz.

Eğer ki siz de kendisi temizleyen insanlar arasındaysanız işinizi kolaylaştıracak 6 öneriyi sizin için derledik. Şimdiden kolaylıklar!

1) Araba Temizliği İçin Özel Ürünleri Tercih Edin

Ev için üretilmiş temizlik ürünleri parke, fayans, mermer gibi yüzeylerde kullanım için uygundur. Arabalarda böyle bir yüzey bulunmadığı için bu tip ürünler, arabanızın döşemesine temizlik değil, zarar getirir. Bu nedenle araba temizliğinde sadece araba için hazırlanan temizlik ürünlerini tercih edin.

araba-temizligi5

2) Ön Cam Temizliğinde Kolaylık

Arabanızın tüm camlarının temizliği, iyi bir görüş ve sağlıklı bir sürüş için en elzem meselelerden biridir. Kirli camlar, özellikle yağmur yağdığında çamurlaşma sürecine çabuk geçer. Çamurla kaplanan camın üzerine kola püskürtmenin işleri kolaylaştıracağını hiç düşündünüz mü? Bu kolay ve az masraflı yöntem ile leke ve çamurların kabararak kolayca yok olmasını sağlayabilirsiniz. Lekeler kabardıktan sonra iyice durulayıp temizleme işlemini tamamlayabilirsiniz.

araba-temizligi4

Bir diğer yöntem olarak bir litreye yakın suyun içine çeyrek fincan amonyak ekleyin ve su sızdırmaz bir kapağı olan plastik şişeye doldurun. Otomobilinizin ön camını bu karışım ile yıkayıp sünger ile silin. Sonrasında kağıt havlu yardımıyla kurulayıp temizleme işlemini sonlandırın. Tebrikler, lekelerden kurtuldunuz bile!

3) Paspasların Temizliği

Paspaslarınız kolay kuruyacak bir malzemeden yapılmışsa fırça yardımı ile yıkayabilir, kurumaya bırakabilirsiniz. Kuruması zor bir malzemeden yapılmışsa elektrikli süpürgesi ile süpürebilir ya da sert bir şekilde silkeleyebilirsiniz.

araba-temizligi1

4) Havalandırmaların Temizliği

Klimayı en güçlü fanda çalıştırıp içindeki tozların tamamen çıkmasına yardımcı olabilirsiniz. Ardından delikleri ince bir fırça yardımı ile temizleyebilirsiniz.

araba-temizligi3

5) Hava Sıcaklığına Dikkat Edin

Nasıl ki hava yağmurlu iken arabanızı yıkamıyorsanız hava çok sıcakken de yıkamamayı tercih etmelisiniz. Aşırı sıcaklıktaki güneş ışınları sabun lekeleri ve tortularının oluşmasına neden olup tamamen temiz bir görünüm elde etmeye engel olacaktır.

araba-temizligi2

6) Otomobilinizi Kurumaya Bırakmayın

Arabanızın yıkama işlemini bitirdiniz, artık dinlenebilir misiniz? Hayır, sırada kurulamak var.

Otomobilinizi kendi kendine kurumaya bırakmak yerine lastik cam sileceği ya da yumuşak bir havlu yardımıyla kurulayarak hoş olmayan su lekelerinin oluşmasına engel olabilirsiniz. Kurulama işlemini de tamamladıysanız artık dinlenebilir, sonrasında da hazır temizlenen arabayla güzel bir gezintiye çıkabilirsiniz.