Araba Tutmasını Önleyecek 7 Tavsiye

Keyifli bir tatil için uzun yola çıktınız, yolculuk sırasında tatil yerine vardığınızda gerçekleşecek tatlı hayaller kuruyorsunuz; fakat o da ne? Mideniz bulanmaya başladı.

Birçok insan yolculuk uzun ya da kısa olsun midesinin sorun çıkarmasından şikayetçidir. Peki yok mudur bunun çaresi? İşte detaylar:

1. Ağır Yiyeceklerden Kaçının

Yolculuğa kesinlikle aç çıkmamaya özen gösterin; ancak aç çıkmayın dediysek ağır yiyecek çeşitleri ile midenizi doldurun demiyoruz. Hamur işi, ağır yağlı, kırmızı et gibi sindirimi zor yiyecekler yerine hafif, zeytinyağlı, beyaz et gibi seçimler ile mide rahatlığınızı koruyun.

sandvicin-tarihi

2. Sallantının Az Olduğu Kısma Geçin

Sürekli olarak araba tutmasından şikâyet eden biriyseniz kullanacağınız aracın yolculuk sırasında daha az sallantıda olacağı bölgeyi iyi tanımanız gerekir. Örneğin ulaşım için uçak kullanacaksanız kanatların yakınına, araba kullanacaksanız ön koltuğa, gemi kullanacaksanız orta kısımlara, tren kullanacaksanız gidiş yönüne doğru bir koltuğa oturmaya özen göstermelisiniz.

araba

 

3. İlaç Kullanın

“Kendimi iyi tanıyorum, hiçbir yöntem benim işime yaramaz.” diyorsanız uzmanınıza danışarak bulantı önleyici ilaçlardan yararlanabilirsiniz. Bu ilaçlardan birini yolculuğa çıkmadan önce kullanıp kendinizi garantiye alabilirsiniz.

araba-secerken

4. Mola Verin

Arabanın tutacağını hissettiyseniz en yakın noktada mola verin. Güzel bir hava alın, birkaç tuzlu kraker tüketin, maden suyu için, gerekirse gözünüz kapalı bir şekilde bir süre uzanın. Böylece olası kötü sonuçları baştan engelleyebilirsiniz.

araba

5. Göz Takibine Dikkat

Arabanın tutacağını hissettiyseniz telefonunuzdan bir şeyler takip etmeyi, kitap okumayı, yan camdan dışarıyı seyretmeyi bırakın. Bunun yerine gözlerinizi kapatmayı ya da etrafı yan camdan değil karşınızdaki camdan izlemeye devam edin. Uzak ve sabit noktalara bakmaya çalışın.

araba

6. Havalandırın

Yolculuk sırasında hava soğuk olsa ya da hava sıcak olup klima kullansanız da mutlaka belirli aralıklarla arabanızı havalandırmayı ihmal etmeyin. İnanın temiz hava çok iyi gelecektir.

arabayla-seyahat

7. Kolonya ve Naneli Şeker Bulundurun

İyice bunaldığınızı hissettiğinizde ferahlatıcı bir limon kolonyası ve ağzınıza atacağınız naneli bir şeker ya da sakız midenizin bulanmasını önlemeye yetecektir.