Arı Sokmasında Yapılması Gereken 7 Şey

Arı sokmaları, yaz aylarının keyfini kaçıran vakalar arasında yer alır. Büyüklerimiz tarafından çoğu zaman antibiyotik gibi görülse de arının cinsine ve kişi bünyesinin dayanıklılığına göre ölüme kadar çok tehlikeli sonuçlara neden olabilir. Kısacası; bir tehlike hissedip kendini savunmak için iğnesini çıkaran arılar, soktuğu kişileri de tehlikeye atar.

Bu yazımızda hafif ve orta şiddetli etkiler bırakan arı sokmalarına karşı yapılacak küçük; ama hayat kurtaran müdahalelerden bahsedeceğiz.

İşte arı sokması durumunda sağlık kuruluşuna gitmeden önce uygulayabileceğiniz 7 yöntem:

1. İğneyi Çıkarın

Arı sokmasından sonra ilk yapmanız gereken arının iğnesinin vücudunuzda kalıp kalmadığını kontrol etmektir. Arının iğnesini cımbız yardımı ile deriden çıkarın. İğnenin çıktığından emin olduktan sonra su ve sabunla bölgeyi yıkayın.

kristal-gorunumunde-buz

2. Soğutun

Arı sokması anında en yoğun hissedilen his, yanma gibi bir acıdır. Can acısını azaltmanın en iyi yöntemlerinden biri ise sokma sonrasında bölge üzerine soğuk uygulamaktır. Bölgeyi soğuk su ile yıkayarak, üzerine yoğurt sürerek ya da üzerinde buz kütlesi bekleterek acı hissini azaltabilir şişme gibi olası durumları engelleyebilirsiniz.

elma-sirkesi

3. Sirke ile Gargara Yapın

Arı sokmasına meyve yerken yakalandıysanız hayati tehlike ile karşı karşıya olabilirsiniz. Meyve üzerinde ya da içinde olan arı, boğazınızı soktuysa eğer dikkat etme oranınız artıyor demektir. İlk müdahale olarak boğazınızı sık sık sirke ile gargara yapın daha sonra derhal en yakınınızdaki sağlık kuruluşuna başvurun.

karbonat

 

4. Karbonat Kullanın

Karbonat, arı sokmasındaki zehrin yok edilmesi için en etkili malzemelerden biridir. Bir bardak suyun içerisine bir tatlı kaşığı karbonat ekleyip eritin. Hazırladığınız karışımı arının soktuğu bölge üzerine uygulayın. 5-10 dakika bekletip ılık su ile durulayarak şişme, kaşıntı ve ağrı gibi durumların yok olmasına yardımcı olabilirsiniz.

balik-yagi7

5. Bal Kullanın

Çivi çiviyi söker misali, arı sokmasına karşı yine arının ürettiği bal ile şifa bulmak mümkün olabilir. Arı sokması olan bölgeyi yıkayıp temizledikten sonra üzerine bal sürüp 10-15 dakika bekletin. Balın antibakteriyel özelliği sayesinde şişlik, kaşınma, kızarma gibi etkilerin oluşmasını engelleyebilirsiniz.

aloe vera

 

6. Aloe Vera

Cilt sağlığı ve güzelliği için önemli olan aloe vera, arı sokmaları için de en iyi çarelerden biridir. Arı sokmasının olduğu bölge üzerine aloe vera bitkisinin yaprağından çıkardığınız bir miktar jeli sürüp 15 dakika bekleterek sokma sonrasında oluşan şişme, kızarma, kaşıntı gibi problemlerin yok olmasını sağlayabilirsiniz.

maydanoz

 

7. Maydanoz Kullanın

Arı sokmasına karşı doğal bir diğer müdahale de taze maydanozdur. Bir miktar taze maydanozu dövdükten sonra arının soktuğu bölge üzerine bir bez yardımı ile sararak bölgenin rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

Unutmadan; Sıraladığımız yöntemlerin hepsi işe yarayabilir ancak arı sokmasına önemsiz bir durum deyip de her ihtimale karşın doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.