Artık Tek Sezonluk Olmayacak: Mayo ve Bikini Bakımının Püf Noktaları!

Ne kadar pahalı olduğu bazen çok da önemli olmayabiliyor. Rakamları fazla da olsa, etiketi havalı da olsa tuz – klor – güneş üçlüsü diye de bir gerçek var. Eğer siz de tek sezonluk mayolardan sıkıldıysanız ve dünya para saydığınız bikininizi uzun yıllar giymek istiyorsanız bu bakım tüyolarına dikkat!

1- Mayo kumaşı leke tutmadığından, çamaşır makinesi yerine elde sadece su ile temizlenebilir. Önemli nokta çitileme yapmamak; çitileme ömrünü kısaltan en önemli hatalardan biri.

bikini

2- Bikiniyi soğuk su ile yıkayın. Duruladıktan sonra da sıkmayın; ‘gölge’de kurumaya bırakın. Sıkarsanız lastiklerinin genişlemesine sebep olur, güneşe koyarsanız da renginin solmasına…

mayo

3- Mayonuzu kullanmadığınız zamanlarda delikli bir poşette tutarsanız, lastiklerini korumuş olursunuz.

poşet

4- Güneş kremleri, özellikle bikininin dikiş yerlerine zarar verir; içeriğindeki yoğun kimyasallardan dolayı. Bu nedenle güneş kremini mayonuza değdirmemeye dikkat edin.

güneş

5- Bikininizi en güzel beyaz sabun ile yıkayabileceğinizi biliyor muydunuz? Beyaz sabun ve ılık su ile yıkayıpsoğuk su‘ ile durulayın. Hem temizlenecek, hem zarar görmemiş olacaktır.

sıvısabun

6- Mayonuzu geceden yıkayıp ıslak bırakmayın. Gece boyu ıslak kalması mayoyu deforme edecektir. Bunun yerine denizden çıktıktan sonra yıkayın ve gölgede ters çevirip kurumaya bırakın.

havuz

Evet, belki evladiyelik olmaz ama en azından sizi bir sezon daha götürür diye düşünüyoruz. Bu arada yaz önerilerimiz hız kesmeden devam ediyor. Mesela sahile çıkmadan önce dikkat etmeniz gerekenleri kaleme aldığımız şu yazımızı okumuş muydunuz?