Aşık Olduğunuz Hayatı Yaşamak Hayal Değil; İşin Sırrı Bu 5 Maddede!

Mutlu olmaya bile utandığımız şu karışık günlerde, ‘aşık olduğumuz hayatı yaşamak’ gibi iddialı cümlelerin altına girmek bile ne kadar güç aslında. Ancak tıpkı dillere pelesenk olduğu üzere hayat devam ediyor, birçok eksiğimiz ile. Bu hengâmede mutluluğun kendiliğinden gelmesini beklemek yerine belki de bizzat aramak ve onu yakalamaya çalışmak en iyisi belki de… Aşık olduğumuz hayatı yaşamak birkaç ayrıntıda gizli…

1- Aydınlandığınız şeylere yönelin!

Belki de uzun zamandır isteyip de yapamadığınız bir hobi ya da kendinizi iyi hissedeceğiniz bir meşgale. İş stresi, hayat gailesi vb. gibi sıkıntılar zaten istesek de istemesek de hayatımızda; en az zararı almak ise bizim elimizde. Hobilerinizi ertelemeyin, ‘siz’i ertelemeyin, ‘şimdi’yi ertelemeyin. Başlamak için geç değil; başlamamak için geç!

hobi

 2- Zamanı bölün!

Mutlaka kendinize bir zaman dilimi ayırın. Belki sabah kalkınca belki de gün sonunda; o size kalmış. Anahtar kelime: “Ne olursa olsun 1 saat!” Dile kolay gibi geliyor olsa da gün sonundaki kazancınız hatırı sayılır olacaktır. Çünkü en azında  bu sıkıntılı günleri çekecek gücü kendinizde daha rahat bulabileceksiniz.

saat

3- Arkadaş meselesi…

Enerjinizi sömüren insanlardan kaçın, uzaklaşın. Başkalarının mutsuzluğu ile mutlu olan, başınız sıkıştığında omzunu yaslar gibi dururken diğer elinde hançer tutan zehirli arkadaşlardan uzak durun. Birden bire tanımak imkânsız ancak sezgilerinize güveniyorsanız bir şeyler hissettiğinizde hemen uzaklaşın. Az ve öz her zaman daha iyi olacaktır.

4- Güvenli alandan çıkmanın tam zamanı!

Kendinizi ateşe atın demiyoruz ancak risk almak bazen hayatınıza olumlu yansıyabilir. İşinizden memnun değil misiniz ya da patronunuz sizi bir türlü anlamıyor mu? Yıllardır beraber çalışıyor bile olsanız, minnet duygunuzu işe karıştırmayın ve profesyonel davranın. Eğer orta yolu bulamıyorsanız belki de hayatınızın riskini alma zamanı gelmiştir. Sonu sizin için kötü de olabilir, milat da; adı üstünde risk.

aşk

 5- Kendinizi sevin!

O kadar çok sevin ki sevgisiz insanlar uğrayamasın kalbinize. Kendinize her gün 10 dakika ‘iltifat zamanı’ yaratın. Ne kadar mükemmel olduğunuzu, tek olduğunuzu ve daima en iyiyi hak ettiğinizi söyleyin aynadaki yüzünüze. Olumlu cümlelerle başlayan gün, olumsuzluklara karşı sağlam bir gard olabilir. Bir deneyin deriz, hem ne kaybedersiniz ki?

mutluluk

Basit birkaç ipucu ile hayal ettiğiniz hayatı yaşamak zor değil. Siz sadece isteyin. Unutmayın başlamak başarmanın yarısı değil; istemek, mutluluğun anahtarı olabilir kimi zaman! 😉