Aşırı Terlemeye Karşı Alabileceğiniz 5 Önlem

Yaz sıcaklarının kendini iyiden iyiye göstermeye başladığı günlerde bazılarının problemi bellidir; aşırı terlemek. Gün boyu çok rahatsız eden, öz güven düşüklüğüne kadar birçok problemi de doğuran aşırı terleme, çeşitli yöntemlerle önlenebilir. Peki, o yöntemler nelerdir?

Yazımızın devamında aşırı terlemeye karşı alabileceğiniz 5 kolay önlemi öğrenebilir ve daha rahat bir yaz mevsimi geçirebilirsiniz. İşte, detaylar…

1. Soğuk ya da Soğuğa Yakın Su İçin

Gün boyunca yeterli miktarda su içmek, bütünsel sağlığınız için en önemli gerekliliklerdendir. Yaz aylarında ise bu gereklilik önemini daha da artırır. Terlemeyle atılan su miktarını geri kazanmak, aşırı sıcak havalara karşı daha dirençli olabilmek, aynı zamanda terleme miktarını dizginlemek için bol su tüketmek en iyi yöntemdir. Siz de suyunuzu soğuk ya da soğuğa yakın bir ısıda içerek vücut ısınızı dengeleyebilir, aşırı terlemeyi önleyebilirsiniz.

2. Doğal Materyalden Üretilen Kıyafetler Giyin

Yaz sıcaklarını olduğundan daha yüksek hissetmenize neden olan en önemli faktörlerden biri de giymiş olduğunuz kıyafetin özellikleridir. Eğer ki sentetik kumaşlardan üretilmiş bir kıyafet tercih ediyorsanız aşırı terleyebilirsiniz. Bunun yerine doğal ipliklerden üretilmiş, açık renklerde bir kıyafet tercih ederek cildinizin rahat nefes almasını sağlayabilir ve aşırı terlemenizi önleyebilirsiniz.

3. Hafif Beslenin

Yaz sıcaklarında sıcak yemekler tüketme isteği kış aylarına göre epey azalır. Buz gibi soğuk karpuz gibi meyveler, peynir gibi kahvaltılıklar ideal öğünler oluverir. Bu tip bir beslenmenin mide rahatlığı vermek kadar aşırı terlemeyi de azaltacağını biliyor musunuz? Yaz aylarında baharatlı, yağlı, soğan ve sarımsak gibi kokulu yiyecekler yerine daha hafif ve sade yiyecekler tüketerek daha ferah bir yaz mevsimi geçirebilirsiniz.

4. Düzenli Duş Alın

Aşırı terlemeyi önleyecek en büyük adım, düzenli duş almaktır. Bazen duş sonrasında dahi terlediğinizi hissetseniz bile gün başında alacağınız duş, günün geri kalanını rahat bir şekilde geçirmenizi sağlayacaktır. Roll-on, pudra, ter emici ped gibi terlemeyi önleyen yardımcı ürünlerle de desteklemeyi unutmayın.

5. Kilo Vermeye Çalışın

Fazla kilolar, bedeninize ve organlarınıza yük demektir. Kendi ağırlığınızı taşımaya çalışırken daha çok efor sarfeder ve daha çok terlersiniz. Bu yüzden mümkün olduğunca kilo vermeye, fazlalıklarınızdan kurtulmaya çalışın. İdeal kilonuza ulaştığınızda ise terlemenizin olabildiğince azaldığını görebilirsiniz.

Bu önlemler dahilinde aşırı terlemeyi yine de önleyemiyorsanız hormonal ve metabolizma kaynaklı bir rahatsızlığınız olup olmadığına dair bir doktor kontrolünden geçmenizde fayda olabilir.

Terlemenizi önleyecek ürünleri Migros Sanal Market üzerinden hemen sipariş verebilirsiniz.