Aşırı Terlemeyi Önleyecek Yöntemler

Terlemek, insan vücudunun kaçınılmaz doğal döngülerinden biri; ancak bazı insanlar için çok daha fazla can sıkıcı hale gelebilir. Aşırı terleme sonucunda birçok insanın sosyal ve iş yaşantısı büyük oranda olumsuz olarak etkilenir. Bu durumdaki insanlar da çeşitli çare yöntemlerini araştırmaya başlar.

Siz de bu durumdan muzdaripseniz aşırı terlemenin kaynağında bir hastalık olup olmadığını araştırabilir, daha sonra herhangi bir hastalık sebebi yok ise şimdi vereceğimiz yöntemleri uygulayabilirsiniz.

1. İlaç Kullanabilirsiniz

Terlemeye karşı doktor kontrolünde kullanacağınız etkili birçok ilaç mevcuttur; ancak çok zorunda kalmadıkça yan etkilerinin sebebi ile pek önerilmezler.

doktor6

2. Merhem ve Spreyler Kullanabilirsiniz

En basit ve en etkili yöntemler arasında merhem ve spreyler gelir. Bu merhem ve spreyler özellikle el ve ayak terlemelerinde sıkıştırma etkisi yaratarak ter kanallarının ağzını tıkar ve ter atılımını önler.

erkek-bakim-kremleri

3. Çörekotu Yağı

Çörekotu yağı antibakteriyel özelliklere sahiptir. Bu özellikleri sayesinde çörekotunu özellikle genital bölgelerinize ve koltukaltlarınıza uygulayarak enfeksiyon riskini azaltabilir, aşırı terlemenizi önleyebilir, rahat bir gün geçirmenizi sağlayabilirsiniz.

susam-yagi

4. Elma Sirkesi

Duş sırasında koltuk altlarınızı elma sirkesi ile yıkarsanız gün boyu terlemeden rahat bir gün geçirebilirsiniz. Duş sırasında tercih etmiyorsanız elma sirkesi ile ıslattığınız bir bez ile en çok terleyen bölgelerinizi silerek gün içinde terlemenizi en az seviyeye indirebilirsiniz.

sirke

5. Botulinum Toksin Tedavisi (Botoks)

Durduramadığınız bir terleme yaşıyorsanız son çarelerden biri botoks tedavisi olabilir.  El ve ayak terlemelerinde, terlemeye neden olan sinirleri felç eden botoks yöntemi sayesinde aşırı terlemeden kurtulabilir hayat boyu rahatlayabilirsiniz.

adaçayı

6. Adaçayı

Her gün düzenli olarak bir fincan adaçayı içererek özellikle gece terlemesini engelleyebilirsiniz.

adacayi

7. İyontoforez

El ve ayaklarınız aşırı bir şekilde terliyorsa bu tedavi şekli sizin için şahane olabilir. Gereken araştırmaları yaptıktan sonra uygulayabilirsiniz.