Aşure İçin İhtiyacınız Olacak 4 Malzeme ve Faydaları

Paylaşmayı hatırlatan güzelliklerden biri olan aşure; bir gelenek olmasının yanı sıra nefis ve çok besleyici bir seçenektir. Bölgeye göre tuzlu ya da tatlı olarak yapılsa da değişmeyen kısmı kesinlikle bolca lezzet içermesi ve nohut, buğday gibi malzemelerinin mutlaka yer almasıdır. Her yıl tekrarlanan aşure zamanı, sevenleri tarafından âdeta iple çekilir durur. Sevenleri çok haklıdır; çünkü aşure hem çok lezzetli hem de çok faydalıdır. Gelin aşureyi daha yakından tanıyalım. İşte aşure yapımında kullanılan 4 malzeme ve onların faydaları:

1. Nohut

Pilavın yanında bulunmaya can atan bu nefis, minik toplar; aşure içinde de oldukça mutludur. Nohutsuz aşure epey eksik kalır. Aşure yapacaksanız en başta almanız gereken malzemelerden biridir. Peki nohutun faydaları nelerdir?

nohut

 

·      Nohut, bol miktarda manganez içerir. Bu özelliği sayesinde cilt hücrelerinin yenilenip korunmasını sağlar. Nohut tüketimi ile ciltteki yaşlılık belirtilerini en aza indirmek mümkündür.

·      Nohut, bol miktarda demir içerir. Bu özelliği sayesinde saç köklerinin güçlenip saçların daha sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olur.

·      Nohut, bol miktarda protein içerir. Özellikle et tüketmekten hoşlanmayanlar için harika bir seçenektir. . İçerdiği bol protein ve lif sayesinde tokluk hissi sağlayarak kilo vermek isteyenlerin en etkili yardımcısıdır.

·      Nohut, kandaki kötü kolesterol seviyesinin düşmesine yardımcı olur. Bu özelliği sayesinde kalp hastalıkları riskini ve felç olasılığını en aza indirir.

·      Nohut, bol miktarda fitokimyasal ve saponin içerir. Bu özellikleri sayesinde meme kanseri ve osteoporoz gibi tehlikeli hastalıkların riskini önemli ölçüde azaltmaya yardımcıdır.

2. Kuru Fasulye

Pilavın yanında görmeye alışık olduğumuz baklagillerden biri daha! Kuru fasulye de aşurenin içinde bulunmayı en çok seven seçenekler arasında yer alıyor. Peki faydaları arasında neler yer alıyor, gelin birlikte bakalım:

asure-tarifi

 

·      Kuru fasulye, sindirim problemi olan insanlar için şifa niteliğindedir. Bağırsakların çalışmasına yardımcı olup kabızlık ve şişkinlik gibi şikâyetlerin azalmasını sağlar.

·      Kilo vermek isteyenlerin tercih edebileceği seçenekler arasındadır. Leptin hormonu salınımını harekete geçirdiği için bünyede tokluk hissi sağlar, açlığı önemli ölçüde bastırır.

·      Vücuda güç ve enerji verir. Bedensel ve zihinsel yorgunluğun giderilmesine yardımcı olur. Bu özelliği sayesinde öğle yemeği için şahane bir seçenek olabilir.

·      Vücudun gelişimi ve onarımını destekler. Kemikleri güçlendirme gibi faydaları ile özellikle gelişim çağındaki çocuklar için harika bir seçenektir.

·      Böbrekleri korumaya yardımcıdır. Aynı zamanda böbreklerde oluşan kum ya da taşların dökülmesine sağlayarak sağlığınızı geri kazanmanıza katkıda bulunur

3. Buğday

Aşureyi aşure yapan malzemelerden biri de buğdaydır. Peki buğdayı buğday yapan faydalar nelerdir, işte detaylar:

bugday-faydalari

·      Buğday, bol miktarda karbonhidrat içerir. Bu özelliği sayesinde iyi bir enerji kaynağıdır. Vücudun gün boyu harcadığı enerjiyi sadece buğday, geri kazandırmaya yetebilir.

·      Buğday, bol miktarda lif içerir. Bu özelliği sayesinde kabızlık problemi yaşayanlar için şifa niteliğindedir. Sindirim sisteminin çalışmasına yardımcı olarak şişkinliğin azalmasına yardımcı olur.

·      Buğday, bol miktarda E vitamini içerir. Bu özelliği sayesinde büyüme ve gelişmeye katkıda bulunur, gelişim çağındaki çocuklar için şahane bir seçenektir.

·      Buğday, bol miktarda B vitamini içerir. Bu özelliği sayesinde adet öncesinde yaşanan birçok sıkıntının hafiflemesine yardımcı olur.

·      Buğday, içerdiği birçok bileşen ve mineraller sayesinde cilt ve saç sağlığının korunmasında en etkili yardımcılardan biridir. Cilt ve saç problemlerinin azaltılmasına sağlar.

4. Pirinç

Daha çok pilav olarak gördüğümüz pirinç taneleri, aşureye de çok yakışıyor. Yakışmakla kalmıyor birçok fayda da sunuyor. İşte detaylar:

pirinç

 

·      Pirinç, içeriğinde bol miktarda karbonhidrat içerir. Bu özelliği sayesinde vücut için âdeta yakıt gibidir. Beynin ve vücudun işlevlerini kusursuz devam ettirebilmesi için harika bir seçenektir.

·      Pirinç, içeriğinde düşük oranda sodyum içerir. Bu özelliği sayesinde kandaki yüksek basıncın kontrol altında tutulmasına yardımcı olur.

·      Pirinç, lif bakımından oldukça zengindir. Bu özelliği sayesinde bağırsak kanserine karşı iyi bir savaşçıdır.

·      Pirinç; D vitamini, kalsiyum, demir gibi birçok vitamin açısından zengindir. Bu özelliği sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine en etkili yardımcıdır.

·      Pirinç, bol miktarda nişasta içerir. Bu özelliği sayesinde arsız bağırsak sendromu, ishal gibi birçok bağırsak probleminin hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı olur.