Çay Poşetlerini Değerlendirmenin 7 Yolu

Hepimiz en keyifli ya da en yorgun anımızda sakin bir köşeye geçip çay keyfi yapmaya bayılıyoruz. Günün yorgunluğunu almak ya da keyfinizi artırmak için aklınıza gelen çay o an hazır değilse âdeta küçük çaplı bir kâbus yaşıyor ve hemen bir poşet çay ile hızlı ve lezzetli sonuçlar alıyoruz. Bu açıdan poşet çaylara bolca teşekkür etmemiz gerekiyor; ancak bunun dışında onlara teşekkür etmemiz gereken daha birçok konunun olduğunu biliyor musunuz? Çünkü çay poşetleri, kullanıldıktan sonra da birçok alanda işe yaramaya devam ediyor. Nasıl mı? İşte detaylar…

  • Akne Düşmanıdır

Vücudunuzun farklı bölgelerinde çeşitli nedenlerle ortaya çıkan aknelerden kullanılmış çay poşetleri ile kurtulabilirsiniz. Akneden şikâyet ettiğiniz bölge üzerine özellikle yeşil çay poşetini koyup bekleterek cildinizdeki yağlanmayı azaltabilir ve akne oluşumunu önleyebilirsiniz.

  • Güneş Yanığı Acısına Veda Edin

Bronzlaşacağım, D vitamine doyacağım diye güneş altında fazla kalmış, bu işi biraz abartmış ve cildinizin fazla yanmasına sebep olmuşsanız panik yapmayın, çay yapın! Neden mi? Çünkü güneş yanığının çözümü çay poşetlerinde gizli. Şöyle ki; daha önceden kullandığınız siyah çay poşetini güneş yanığı olan bölgelerinizde bekleterek cildinizdeki yanma hissini azaltabilir, yanık acısını hafifletebilirsiniz.

  • Hoş Bir Koku Elde Edin

Bazı çaylar, o kadar güzel karışımlardan elde edilir ki önce kokusu ile kendine hayran bırakır. Eğer ki siz de kokusuna hayran kaldığınız bir çay içtiyseniz aman ha, kalan poşeti çöpe atmayın ve değerlendirin. Kokusunu sevdiğiniz çayın poşetini kurutun ve dolap, çekmece ya da ayakkabılarınızın içine yerleştirin. Böylece giysilerinizin ve ayakkabılarınızın çok güzel kokmasını sağlayın.

  • Göz Enfeksiyonlarını Giderin

Gözlerinizde geçmeyen bir kaşıntı varsa, gözlerinizin kurumasından ya da iltihaplanmasından şikâyet ediyorsanız siyah çay poşeti derdinize deva olabilir. Kullanılmış çay poşetlerini gözlerinizin üzerinde 10 dakika kadar bekletin. Bu pansuman işlemini belirli aralıklarla tekrar ettiğinizde kısa zamanda faydalı bir sonuç alacaksınız.

  • İlk Müdahale Olabilir

Kullanılmış çay poşetleri; böcek ısırması gibi durumlarda cildinize uygulayacağınız ilk müdahale olabilir. Böcek ısırığı üzerinde kullanılıp soğutulmuş çay poşeti bekleterek bölgeyi dezenfekte edebilir, cildinizin rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

  • Tırnak Mantarına Veda Edin

Kullanılmış çay poşetlerini buzdolabında soğutun. Daha sonra mantar enfeksiyonu olan bölge üzerine koyun. Mantar sorunu tamamen çözülünceye kadar bu işlemi günde 2-3 kez uygulamaya devam edin.

  • Bitkilerinize Şifa Olsun

Kullanılmış çay poşetleri insanlara olduğu kadar bitkilere de yarar sağlar. Bitkilerinizi zararlı haşerelerden korumak istiyorsanız kullanılmış çay poşetlerini değerlendirmek şahane bir yöntem olabilir.

Kullanılan çay poşetlerini hafifçe demleyin. Soğuttuktan sonra suyunu sprey şişesine doldurup bitki yapraklarının üzerine sıkın. Poşetleri de toprağın üzerine bırakın. Böylece toprağa ek bir besin vermiş olacak, daha güzel sonuçlar alacaksınız.