Atmak Yok: Mandalina Kabuğunun 6 Faydası

Bayıla bayıla tükettiğimiz meyvelerden biri olan mandalinanın kabukları ile aranız nasıldır? Elbette ki soyduktan sonra çöpe atıyorsunuzdur, ancak çöp sanılan mandalina kabuklarının birçok faydası ve değerlendirilebileceği alan mevcut. Nasıl mı? İşte detaylar…

1. Bronşiti İyileştirir

Zor hastalıklardan biri olan bronşite yakalandıysanız şifanız mandalina kabuğunda gizli olabilir. Bir bardak kadar kaynar su içerisine rendelediğiniz mandalina kabuklarından iki yemek kaşığı kadar ekleyin. Bir saat kadar bekletip afiyetle tüketin. Bu içeceği günde üç kez tüketerek bronşiti doğal yollardan iyileştirin.

2. Öksürüğe İyi gelir

Mandalina ve kabuklarında güçlü antioksidanlar bulunur. Bu antioksidanlar sayesinde öksürüğe neden olan etkileri yok edip öksürüğü iyileştirmek mümkündür. Mandalina kabuklarını atmak yerine saklayıp kurutun. Daha sonra kaynattığınız suyun içerisine koyup demleyin. Serin bir yerde beklettikten sonra ihtiyaç halinde suyunu süzerek için ve öksürüğe veda edin.

3. Kolesterolü Düşürür

Kalp ve damar sağlığı için önemli derecede tehlike içeren kötü kolesterolü mandalina kabuğundan yapılan çaydan içerek düşürmeniz mümkündür. Mandalina kabuklarını atmayıp hazırladığınız çay sayesinde kolesterol seviyesini dengeleyebilir, daha sağlıklı bir bedene kavuşabilirsiniz.

4. Burun Tıkanıklığını Giderir

Mandalinanın ferah mı ferah, etkileyici kokusunun burun tıkanıklığına çare olmasına pek de şaşırmamalı aslında. Grip ya da nezle kaynaklı burun tıkanıklığı hayatımızı epey etkileyen durumlar arasındadır; ancak çözümü basit. Mandalina kabuklarını kavanoz içerisine atın ve üzerine sıcak su ekleyin. Çıkmaya başlayan buharı 10 dakika kadar soluyun. Böylece nefesinizin açıldığını, burun tıkanıklığından kurtulduğunuzu göreceksiniz.

5. Sindirim Sorunlarını İyileştirir

Mandalina kabuklarını atmak yerine kurutup yemeklere, tatlı ya da salatalarınıza katarak çok faydalı bir malzeme olarak kullanabilirsiniz. Mandalina kabuklarını robottan geçirerek toz haline getirin ve yiyeceklerinize katın. Böylece mide ağrılarınızı ya da sindirim sorunlarınızı azaltın, aynı zamanda aromatik bir lezzet elde edin.

6. Ayak Mantarını Yok Eder

Mantardan şikayetçi olduğunuz bölgeye mandalina kabukları ile müdahalede bulunarak sorunu yok edebilirsiniz. Soyduğunuz kabukları mantarlı bölge üzerine koyun ve ovun. Bu yöntemi düzenli olarak uyguladığınızda sorundan kolay bir şekilde kurtulabilir, sağlığınıza kavuşabilirsiniz.