Avize Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken 7 Şey

Avizeler; odaların dizaynını tamamlayan en önemli detaylardandır. Modern ya da klasik, gösterişli ya da sade her ne tarzda bir dekorasyon istiyorsanız son dokunuşu yapacağınız avize seçimi oldukça önemlidir. Bunun için avize seçerken dikkat etmeniz gereken noktaları iyi bilmeniz gerekir. İşte size yardımcı olacak 7 öneri.

1. Her Odaya Ayrı Seçim Yapın

Evinizde bulunan her odanın ayrı bir kullanımı, ayrı bir havası vardır. Bunun için avize seçiminin de her odada aynı olması beklenmemelidir. Her odanın kendine göre aydınlatması olmasına dikkat ederek göz sağlığınızı koruyabilir, evinizde çok hoş bir ortam yaratabilir, kasvetli bir hava oluşumuna engel olabilirsiniz.

2. Büyüklüğüne Dikkat Edin

Avize seçerken en önemli noktalardan biri de büyüklüğüne dikkat etmeniz gerektiğidir. Örneğin küçük bir odaya büyük bir avize alırsanız odanın çok daha küçük görünmesine neden olabilirsiniz. Bunun için gösterişten ziyade avizenin kullanacağınız odaya uygunluk göstermesine öncelik vermelisiniz.

3. Led Tarzı Tercih Edin

Malum; devir tasarruf devri. Kullanmak istediğiniz avize her ne kadar şık olursa olsun bütçenize zarar vermeyeceğinden emin olmanız gerekir. Bunun için led tarzı avizeler seçmeniz enerji tasarrufu açısından daha hesaplı olacaktır.

4. Kalitesine Dikkat Edin

Her şeyde olduğu gibi avizenin de kaliteli olması son derece önemlidir. Ucuz alacağım derken kalitesiz avizeler alarak bütçenizi daha çok zarara sokabileceğinizi unutmayın. Avizenin; duy, kablo, trafo, kaplama ve boya kalitesine göre seçim yapın.

5. Bilinen Firmaları Tercih Edin

Yeni bir avize alırken avizenin bozulacağı günleri de aklınızda bulundurun. Bozulma gibi durumlarda yedek parçaları bulabileceğiniz firmaları seçin. Böylece küçük bir arızada yenisini almak zorunda kalmaz, ufak bir onarım ile aydınlatmaya devam edebilirsiniz.

6. Mutfağa Alırken Dikkat Edin

Evinizde ışığa en çok ihtiyaç duyacağınız noktalardan biri hiç şüphesiz ki mutfaktır. Mutfağınız için bol ışıklı bir avize edinmeniz gerektiğini unutmayın.

7. Yüksekliği Ayarlayın

Eğer avizeniz direkt olarak masanızın üzerine gelmeyecekse yükseklik noktasına dikkat edin. Avizenin altında yürüyebileceğinizi hesap ederek buna göre karar verin.