Ayakkabı Seçiminde Dikkat Edilecekler

Siz ayakkabı seçerken neleri önemsiyorsunuz? Güzel renklere sahip olmasını mı, rahat olmasını mı, gösterişli olmasını mı, son derece sade olmasını mı? Aslında asıl konunun; ayakkabı alırken doğru kararlar verip moda değil, sağlığı seçebilmek olduğunun farkına varabilmeliyiz.

Neleri önemsediğiniz değil neleri önemsemeniz gerektiği konusunda yardımcı olacak 5 öneri:

  • Ne Topuklu Ne de Topuksuz

Yüksek topuklu ayakkabılar; size çok güzel, çok bakımlı, çok seksi hissettiriyor olabilir; ama bu seçimlerin vücut sağlığınız açısından hiç de iyi hissettirmeyeceğini unutmayın. Sürekli olarak yüksek topuklu ayakkabılar giymek; ayak, bel, diz ağrılarına hatta uzun sürede ayak parmaklarında şekil bozukluklarının görülmesine neden olabilir. Bu nedenle yüksek topuklu ya da hiç topuksuz ayakkabılar yerine orta düzeyde topuk yüksekliğine (yaklaşık 2,5 cm olabilir) sahip bir ayakkabı doğru bir seçim olacaktır.

spor-ayakkabi

  • Tabanı Esneyen Ayakkabı Seçin

Seçtiğiniz ayakkabıyı elinize alın ve tabanının esneyip esnemediğini test edin. Eğer ki tabanı esnemeyen bir ayakkabıysa bu durum, eklemlerinizin hareketini kısıtlayarak yürüyüş bozukluğuna ve hızlı yorulmaya neden olacaktır.

beyaz-spor-ayakkabi-temizligi

  • Kullanım Malzemesine Dikkat Edin

Unutmayın, ayakkabıda önemli olan her zaman dış görünüş ya da modaya uygunluk değil; o ayakkabının sağlığınıza uyup uymadığıdır. Bu nedenle ayakkabının özellikle hava geçiren malzemelerden yapılmış olmasına dikkat edin. Sentetik malzeme kullanılan ayakkabıların hava geçirmediğini ve bu durumun da ayak sağlığını önemli ölçüde tehdit ettiğini unutmayın.

Ayakkabı bağı

  • Ayağınıza Uyan Ayakkabıyı Tercih Edin

“Giydikçe açılır.” sözüne kesinlikle inanmayın. Doğru malzemeden yapılmış iyi bir ayakkabıda böyle bir durumun gerçekleşmesi söz konusu değildir. Ayağınıza uymayan bir ayakkabıyı tercih etmek hem ayağın anatomik yapısına zarar verir hem de ayakkabının deforme olmasına neden olur. Bu nedenle ayakkabı seçerken iki ayağınızda da denemeli ve en uygun olanı tercih etmelisiniz.

beyaz-spor-ayakkabi

  • Alışverişe Belli Bir Saatten Sonra Çıkın

Ayaklar gün boyu vücudunuzun yükünü taşıdığı için öğleden sonra ya da akşama doğru şişer ve genişler. Bu zaman dilimlerinden sonra ayakkabı denemek, size en doğru bilgiyi verecektir. Bu zaman dilimlerinde sizi rahatsız etmeyen ayakkabı, gün boyu rahatsız etmeyecek demektir.