Bahar Temizliğinde Zamanı İyi Kullanabilmeniz İçin 5 Öneri

29Bahar mevsiminin gelişiyle toprağın uyanmasının yanı sıra evlerde bir temizlik heyecanı başlar. Yeni mevsimle gelen mis gibi bir havanın yanı sıra mis gibi bir evin de bizim olmasını isteriz. O halde hareket zamanı! İşte size bahar temizliği konusunda yardım edecek, yorulmadan ve zamanı boşa harcamadan mükemmel sonuçlar almanızı sağlayacak 5 pratik öneri…

1)   Planlama Yapın

“Ben bir başlayayım da gerisi çorap söküğü gibi gelir nasılsa” taktiği, başlama kısmında işe yarasa da sonrası için zamanınızın boşa gitmesine neden olabilir. Bu nedenle işe başlamanın yanı sıra işe planlı olarak devam etmenin ne kadar önemli olduğunun farkına varmalı ve işe öyle koyulmalısınız. Bunun için temizliğe evin hangi bölümünden başlayacağınıza karar verin ve bu bölümün ne kadar sürede bitirebileceğinizi tahminen belirleyin. Tahmin süresinde elbette ki ufak aksamalar olacaktır; ancak mümkün olduğunca belirlediğiniz süreye sadık kalmaya dikkat edin. Bu sayede zamanla yarışan zihninizin bedeninizi de hızlandırdığını, işleri daha kolay ve kısa sürede bitirdiğinizi göreceksiniz.

2)  Liste Hazırlayın

Temizliğe başladıktan sonra gerekli olan malzemelerden birinin dahi eksik olması işlerinizin aksamasına neden olabilir. Bunun yaşanmaması için temizlik öncesinde mutlaka bir liste hazırlayın ki işinizin bölünmesine izin vermeyin.

3)  Kalabalıklardan Kurtulun

Birçoğumuz evde gereksiz eşya biriktirmemeye her ne kadar dikkat etsek de zamanla işlevini kaybeden birçok eşyanın artık gereksiz bir kalabalık olduğunun farkına varamıyor olabiliriz. Bu nedenle bahar temizliğine bu gereksiz eşyaları tekrar gözden geçirerek başlayabilirsiniz. Gereksiz eşyaları atıp evde yer açarak hem temizliği kolaylaştırırsınız hem de bundan sonrasında fazla toz tutulmasını engellersiniz.

4)  Yardım Alın

Ev işleri hafif gibi görünse de çok fazla yorulmaya sebep olan detaylar içerir. Örneğin evinizde derz temizliği yapmanız gerekiyorsa bu tür işlerde aile üyelerinden yardım istemekten çekinmeyin. Böylelikle gün boyu sürecek bu işlemi 2-3 saate indirerek büyük bir zaman kazanabilir, aynı zamanda işi daha keyifli bir hale getirebilirsiniz.

5)  Zordan Kolaya Doğru İlerleyin

Bahar temizliğinin zorlayıcı olabileceği bir gerçek; ancak bunu yılmadan tamamlayabilmek tamamen sizin yöntemlerinize bağlı. Bunun için kolaydan zora doğru ilerlemeyi tercih edebilirsiniz. Henüz yorulmamışken ve enerjiniz bolken size en zor gelen (örneğin inatçı yağ lekeleriyle dolu mutfak) bölümlerden başlayarak kendinizi bezdirmemiş olursunuz. Aynı zamanda zor yeri en baştan başarı ile bitirmiş olmak sizi motive eder, diğer bölümlerde daha şevkle çalışmanızı sağlar.