Bal Kabaklı Olanına Biraz Ara Verelim: Bu Kahve Aromasına Bayılacaksınız!

2016’nın en trend kahve çeşidiydi sanırız bal kabaklı ve baharatlı kahve, bilhassa latte. 2017 ne gösterir bilinmez ancak kahve tutkunlarına #iyigelecek şahane bir lezzet önerimiz var size. Kahvenizi bir de böyle yapmaya ne dersiniz?

kahve

Nasıl Yapılır?

İhtiyacınız olan malzemeler muz ve süt. Muzları doğrayın, blenderdan geçirin ve üzerine süt ilave edip yeniden karıştırın. İsterseniz içine bal da ekleyebilirsiniz ancak muz zaten tatlı olduğu için belki biraz fazla gelebilir. Bu kahvemizde baharat yok sadece muzun, süte verdiği yetkiye dayanarak yapıyoruz tarifimizi.

Muzlu sütü kahvenize ekleyin. Miktar ya da ölçek yok bu tarifimizde, tamamen damak tadınıza kalmış. Kahveyi yalnızca sıcak değil soğuk da içebilirsiniz, muz ve süt her sıcaklığa uyum sağlar. Ancak sıcakta ‘kendini salma’ özelliğine bakarsak, sanırız sıcak olsa daha lezzetli olabilir.

Tabi bu kahve boş gitmez, yanına illaki bir şeyler lazım 🙂 Muz, süt ve kahve tatlı bir aroma yaratacağı için yoğun şekerli bir atıştırmalık sizi hepten boğabilir. Onun yerine düşük şeker oranlı tarifler hazırlayabilirsiniz. Mesela bir düşünelim; sıcak helva olabilir, pratik gofret olabilir ya da kuru yemişli muffin… Tarifler bizden, damak tadı sizden.

Kahve keyfiniz bol olsun! 🙂