Balık Pişirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Üç tarafı denizlerle çevrili bir ülkede yaşadığımız için beslenme planımızda balık çeşitleri oldukça önemli bir yer tutuyor. Lezzeti ve faydaları açısından bolca tercih edilmeye çalışılan balıkları zevkimize göre buğulama, ızgara, kızartma pişirme yöntemleri ile pişiriyor afiyetle tüketiyoruz. Peki hangi balığın nasıl pişirilmesi gerektiğini ya da balık pişirirken yapılan hatalardan haberdar mıyız? İşte balık pişirirken dikkat edilmesi gereken 6 püf nokta.

1. Kızartma Yapacaksanız Dikkat

Özellikle küçük balıkları ya da palamut gibi balıkları kızartma olarak tüketmeyi tercih ediyorsanız en çok önemsemeniz gereken noktalardan biri, kızartma yağının temiz olmasıdır. Balığı kızartacağınız yağın daha önce kullanılmamış olması gerekir. Aynı zamanda kısık ateş ve kızgın yağda kızaracak balıkların çok daha lezzetli olacağını unutmayın.

2. Izgara Yapacaksanız Dikkat

Balığın en çok ızgara yöntemi ile pişirilenini seviyorsanız dikkat! Izgara yapmak istediğiniz balığın mutlaka yeteri kadar yağlı olması gerekir; aksi takdirde balık, ızgara teline yapışıp dağılacak tüm keyfiniz kaçacaktır. Aynı zamanda ızgara balığın çok daha lezzetli olması için pişirmeden önce basit bir marine yöntemi ile hazırlanmış olması gerekir. Örneğin bir kap içerisinde bir miktar zeytinyağı, limon, tuz ve karabiberi karıştırıp balığın dış yüzeyine ve biraz da karnının içerisine sürerek balığın çok daha lezzetli olmasını sağlayabilirsiniz.

3. Buğulama Yapacaksanız Dikkat

Balığı fırında buğulama olarak yemeyi planlıyorsanız pişirmeye hazırladığınız tüm malzemelerin aynı boyutta olmasına dikkat edin. Patates, havuç gibi tüm garnitürler aynı boyutta olmadığında pişme süreleri fark edecek ve sonuçta bazıları pişmiş bazıları ise pişmemiş olarak kalacak tüm lezzet etkilenecektir. Aynı zamanda en fazla 180 derece sıcaklıkta ve çok uzun süre pişmeye bırakmayacak şekilde zamanı iyi ayarlamayı ve tepsi tabanını alüminyum folyo ile kaplamayı unutmayın; aksi takdirde balık yararlı olan tüm besin değerlerini kaybedebilir.

4. Buharda Pişirecekseniz Dikkat

Buğulama pişirme yöntemine en yakın bir diğer yöntem, buharda pişirmektir ve tüm pişirme yöntemlerinin en sağlıklısı olarak kabul edilir. Bu yöntemle pişirilen balıklar hem besin değerlerini kaybetmez hem de çok daha hafif olur. Buharda pişirmek için geniş bir kapta suyu kaynatmaya başlayın, üzerine delikli, özel bir buhar kabı yerleştirip balığı da içerisine alın, kısa sürede balığınız pişecektir. Buhar kabının kalitesiz bir plastikten olmamasına dikkat edin.

5. Takviyelerden Yararlanın

Hangi balığın hangi yöntemle pişirilmeye daha uygun olduğunu iyi bilmenin yanı sıra hazırlık sürecinde aromatik gıdalar gibi malzemelerden yararlanmak da son derece önemlidir. Örneğin özellikle büyük balıkları pişirme öncesinde sarımsak, maydanoz, kekik, frenk soğanı gibi lezzet artıracak aromatik malzemeler ile marine etmek harika sonuçlar verecektir.

6. Kokuyu İhmal Etmeyin

Birçok insan balık tüketmeyi ne kadar sevse de evde pişirirken oluşacak kötü koku yüzünden bu sevgisinden vazgeçebiliyor. Balıktan vazgeçmek yerine gelin balık kokusunu oyundan çıkarmanın yollarını öğrenin. Bütün evin balık kokusu ile kaplanmaması için:

  • Bir ocakta kuru kahve kavurun.
  • Balık piştikten sonra değil, pişirme sırasında evinizi havalandırmaya başlayın.
  • Bir ocakta toz vanilya kavurun ya da su içerisinde kaynatın.
  • Evin her tarafına yayılacak bir noktada kokulu mum ya da tütsü yakın.
  • Kızartma tavasının içerisine limon kabuğu dilimleyin.
  • Bulaşıkları bekletmeden yıkayın.