Balık Pişirirken Yapılan 5 Büyük Hata

Balık sezonunun açılmasıyla birlikte enfes balık sofraları bol salatalar eşliğinde dile gelmeye başladı. Her balığın farklı bir pişirme yöntemi, yakışan baharatı, yanına iyi giden mezesi olsa da, bazı hatalar var ki balık ziyafetini tatsız tutsuz bir hale dönüştürebiliyor. İşte balık pişirirken yapılan 5 büyük hata!

1. Taze Taze Tüketin

Uymanız gereken birinci kural balığı taze taze tüketmek! Balığı dondurucuya atıp günlerce bekletmeyin, taze taze tüketin. Bu şekilde maksimum lezzete ulaşacaksınız. Eğer dondurucuya atmanız gerekirse de en fazla 2 gün bekletin ve pişirmeden uzun süre önce çıkartarak kendiliğinden çözülmesini bekleyin.

balik

2. Doğru Sıcaklık ve Yağ Oranı

Yüksek ateşte balıklar yanar ve kararır. İçi ise çiğ kalabilir. Düşük ateşte ise balıklar az pişmiş ve haşlanmış kıvamda kalır. Balığı pişireceğiniz ideal sıcaklığı iyi belirlemelisiniz.

balikli-tarifler

3. Pişirme Süresi

Balığın et ve tavuğa oranla çok hızlı piştiğini biliyorsunuz. Gereğinden fazla ateşte tutarsanız balık yanar. Rengi kahverengiye döndüğü anda ocaktan almalı ve tavadan hemen çıkarmalısınız.

balik-tarifleri

4. Balıkların Dağılmaması

Özellikle küçük balıkları tek tek değil tavaya nizami dizip toplu olarak çevirin. Bu şekilde dağılmamalarını sağlarsınız.

balik-pisirmek

5. Suda Bekletme Süresi

Balıklar tuzlu suyu sever, bunu yaşam alanlarından zaten biliyoruz değil mi? Balıkları yıkadıktan sonra tatlı suda çok bekletmeyin, lezzeti kaçacaktır.

balik-sofrasi