Balık Saklama Yöntemleri

Balık yemeyi oldukça seviyor, onlara her mevsim ulaşmak istiyoruz. Ancak doğal koşullarda her mevsim ulaşamıyor ve biraz hasret çekmiyor değiliz.

balik-marine-etme

Mevsim dışında da istediğimiz her an yiyebilmek için zamanı durduramıyor isek biz de balıkları dondurma yöntemine başvururuz öyle değil mi? Kocaman bir evet!

Balık; çok çabuk bozulabilen, bayatlayabilen bir besin olduğu için saklama sırasında daha fazla özen gösterilmesi, püf noktalarına daha fazla dikkat edilmesi gerekiyor. Gelelim; “Oldukça sağlıklı bu besini, değerlerini hiç kaybetmeden, ilk günkü gibi nasıl saklayabiliriz?” sorusunun cevaplarına. Şimdiden kolaylıklar ve afiyetler!

balik-pisirmek

-Balıkların elbette ki uzun süre diri kalmasını istiyorsunuz değil mi? O halde saklamaya başlamadan önce onları hafifçe tuzlamanızda fayda var.

-Saklama süresi 20 saatten uzun olacak balıkları -18°C’lik derin dondurucularda veya bağımsız derin dondurucularda muhafaza edebilirsiniz. 

balli-balik

-Saklanacak balıklar, hamsi ya da sardalya gibi küçük balıklar ise 3 ay kadar -18°C’de muhafaza edebilirsiniz. 

-Saklanacak balıklar, çipura ya da lüfer gibi balıklar ise 5 – 6 ay kadar -18°C’de muhafaza edebilirsiniz. 

-Saklanacak balıklar, 1 tanesi 1 kilodan fazla ise 6-8 ay kadar -18°C’de muhafaza edebilirsiniz. 

izgara-balik

-Saklanacak balıkları naylon torba yerine streç filme sarılı olarak buz içinde yatırarak muhafaza etmelisiniz. Naylon torba, balığın hava almasını engelleyen ve asla iyi olmayan bir saklama yöntemidir.

-Buzdolaplarının no-frost bölümünde saklanacak balıkların derisinin kuruma ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır. Çünkü no-frost buzdolapları hava üfleyerek soğutma yapar, bunun önüne geçebilmek için ise balığı bir kap içerisine koyarak ya da balıkları ıslak bir gazete kağıdına sararak muhafaza edebilirsiniz. 

balik-kokusu

-Dondurulan balıklar, çözüldükten sonra tekrar dondurulmamalı pişirip yenmelidir. Çünkü yeniden dondurulma sürecine giren balıklar, bakteri üretecek bu da ciddi gıda zehirlenmelerine yol açacaktır. Bu nedenle balık saklarken, balıkları yenecek porsiyonlara bölerek saklamak oldukça önemlidir.