Balık Sonrası Evde Oluşan Kokudan Kurtulmak İçin 9 Yöntem

Balık yemeye bayılıyoruz. Başrolünde balık olan sofraların en huzurlu, ziyafet sofraları olduğuna inanıyoruz. Bol yeşillik ile süsleyip sonrasında da güzel bir tatlı ile ziyafeti tamamlıyoruz. Karnımız açken hazırlama esnasında balığın kokusu mis gibi gelirken karnımız doyduktan sonra bu koku oldukça kötü geliyor; ama evimizi yoğun ve kötü bir koku çoktan sarmış oluyor. Sırf bu aşamadaki kokudan çekindiğimiz için evde balık yeme keyfinden vazgeçiyoruz.

balik-pisirmek

Vazgeçmeye hiç gerek yok; çünkü eve sinen balık kokusundan kurtulmanın kolay yöntemleri var. İşte 9 etkili yöntem:

1. Pişirme Yöntemlerinizi Değiştirin

En yoğun koku yayan yöntem olan kızartma işleminden vazgeçmekle başlayın. Pişirme kağıdında fırınlayarak, balkonda kullanacağınız bir ızgarada pişirerek daha az kokulu sonuçlara ulaşabilirsiniz.

balik-tarifleri

 2. Kızartmadan Vazgeçemiyorsanız

Balıkları kızarttıktan sonra eve sinen kokuyu yok etmek için bir cezveye yarısı su, yarısı sirkeden oluşan bir karışımı doldurup bir süre kaynatın. Kısa bir süre içinde evdeki kokudan kurtulduğunuzu göreceksiniz.

balik-sofrasi

3. Pişirmeden Önce Bekletin

Taze balıkları, pişirmeden önce süt ya da limonlu su içerisinde bekleterek kokuyu etki altına alabilirsiniz.

balik-izgara

4. Limon ya da Maydanoz

Tavadaki kızgın yağa balıklarla beraber limon kabukları ya da maydanoz atarak balığın kötü kokusunu gölgeleyip güzel bir kokunun yayılmasını sağlayabilirsiniz.

limon

5. Vanilya

Kızartma sırasında bir diğer ocakta da vanilya kaynatarak evinize sinecek balık kokusunun önüne geçebilir, vanilyanın etkileyici kokusu ile çözüm bulabilirsiniz.

balli-balik

6. Hafif Kokulu Tütsüler ve Mumlar

Pişirme işleminden sonra hoş kokulu, hafif tütsü ya da mumlar yakmayı tercih ederseniz evin ağır kokusunu tamamen değiştirebilirsiniz.

izgara-balik

7. Defne Yaprağı, Limon Suyu, Beyaz Sirke, Çubuk Tarçın ve Karanfil Mucizesi

Pişirme işleminden sonra mutfakta bir tencere içine su ve bir miktar sirke veya limon suyu, defne yaprağı, çubuk tarçın ve karanfil gibi hoş ve güçlü kokulara sahip bitkileri ekleyip kaynatarak evinize sinen balık kokusunu yok edebilirsiniz.

balik

8. En Önemlisi Pişirme İşlemi Bittikten Sonra

Balık sofranızı kurup yemeğiniz bittikten sonra asla üşengeç davranmayın ve kalan bulaşıkları hemen yıkayıp balık çöplerini hemen çöpe atın. Böylece sorunu en kökten şekilde çözebilirsiniz.

unlu-balik

9. Türk Kahvesine Ne Dersiniz?

Pişirme ve etrafı temizleme işleminden sonra aromalı yiyecek ya da içecekler pişirerek evinize sinen kötü kokuyu yok edebilirsiniz. Mesela kendinize ve konuklarınıza bir fincan Türk kahvesi hazırlayarak hem kendinizi mutlu edebilir hem de eve güzel bir kokunun yayılmasına yardımcı olabilirsiniz.