Balık Temizleme Yöntemleri Nelerdir?

Balık sezonunu iple çekenler, balık sezonu geldiğinde haftada en az 1 kez sofrasından balık eksik etmeyenler için nefis bir liste hazırladık. Balığın yemesi her ne kadar keyifli olsa da ayıklama ve temizleme kısmı oldukça zahmetli olabilir. Balık yemenin keyfinden mademki vazgeçmeyeceğiz o halde zahmetsiz bir şekilde temizleme yöntemlerini iyi öğrenmemiz gerekir. İşte balık temizlemenin 6 kolay yöntemi.

1. Küçük Balıkları Temizlerken Dikkat

Her boyutta balığı seviyor hamsi gibi seçenekleri iyi değerlendiririm, diyorsanız dikkat. Hamsi gibi küçük balıkları temizlerken ilk olarak kafasını elle koparıp karnından itibaren açıp iç organlarını temizleyin. Bu yöntem ile hem etkili hem de pratik bir temizleme yapabilirsiniz. Aynı zamanda yerken kılçık ile uğraşmak istemiyorsanız küçük balıklarda ayıklama sırasında kılçıklardan kurtulmak kolayca mümkündür. Balığın iç organlarını çıkardıktan sonra kılçığı tutup aşağı doğru çekerek kurtulabilir afiyetle, kusursuz bir şekilde tüketebilirsiniz.

2. Ellerinizi Unlayın

Özellikle küçük balıklarda karşılaşılan sık durumlardan biri ayıklama sırasında elinizden kaymasıdır. Eğer ki balığı siz de elinizde tutmakta zorlanıyorsanız bir miktar undan yararlanabilirsiniz. Ellerinize süreceğiniz un ile temizleme işini kolayca tamamlayabilirsiniz.

3. Soğuk Olarak Temizleyin

Balık eti çok yumuşak bir yapıdadır. Bu özelliği ile temizleme sırasında dağılma gösterip zorluk çıkarabilir. Bu durumla karşılaşmak istemiyorsanız balığı asla uzun bir süre oda sıcaklığında bekletip temizlemek için sonrasını tercih etmeyin. Oda ısısında değil bir süre buzdolabında beklettiğiniz balıkları henüz soğukken temizlemeye başlamak sizin için büyük bir kolaylık olacaktır.

4. Pullu Bir Yapısı Varsa

Pullu bir balığı iyi bir şekilde temizleyebilmek için ihtiyacınız olan en önemli iki şey, keskin bir bıçak ve su dolu derin bir kaptır. Pulların yumuşaması ve kolaylık sağlaması için balığı bir süre su içerisinde bekletin. Daha sonra pulların etrafa sıçramaması için balığı su içinde temizlemeye çalışın. Bıçağı pullara paralel bir şekilde tutup pulların çıkış yönünün tersine doğru kullandığınızda kolayca temizleyebilirsiniz.

5. Pulsuz Bir Yapısı Varsa

Seçtiğiniz balık, pulsuz bir yapıdaysa şanslısınız, temizlemek için çok fazla emek harcamayacaksınız demektir. Pulsuz balıkları tıpkı küçük balıklarda olduğu gibi önce baş kısmını koparın daha sonra bol su ile yıkayın. Temizliğin garanti olması için daha sonra bir süre tuzlu suda bekletebilir ardından keyifle pişirebilirsiniz.

6. Yıkayın ve Çöpleri Değerlendirin

Balık temizleme sürecini kolaylıkla tamamladınız; ancak bitmedi. Temizlediğiniz balıkları bol su ile yıkayıp daha sonra suyunu güzelce süzmeyi ihmal etmeyin. Son olarak ayıklamış olduğunuz organları bitkilerinize gübre olarak kullanabileceğinizi unutmayın ve onları atmak yerine saksıya dökerek değerlendirin.