Balın Cilde 5 Faydası

Cildimize iyi gelen doğal seçeneklerin peşindeyiz; sırada, çalışkan arıların bitkilerden öz alarak ürettiği ve besin değeri son derece yüksek olan bal var. Çoğunlukla kahvaltı sofralarından tanıdık olduğumuz balı bu kez midemiz için değil cildimiz için tüketeceğiz. Neden mi? Çünkü balın, cilde olan faydaları saymakla bitmiyor. Bu yüzden bal; birçok uzman tarafından öneriliyor, birçok bakım ürünü içerisinde yer alıyor.
Yazımızın devamında balın cilde olan faydalarının neler olduğunu öğrenebilir, bundan sonra cilt bakım rutinlerinize bir miktar bal da ekleyebilirsiniz. İşte, detaylar…

1. Nem ve Yağ Dengesini Sağlar

Cildin tam olarak sağlıklı olabilmesi için nem ve yağ dengesini korumak en önemli adımlardan biridir. Bu doğrultuda günde bol miktarda su içmek, doğru beslenmek, cilt tipine uygun nemlendiriciler kullanmak önemlidir. Bunların yanı sıra bal da nem ve yağ dengesini sağlamak için en etkili seçenekler arasındadır. Kuru ciltlerin nemlenmesini sağlar, yağlı ciltlerin sebum dengesini korur. Sonunda bal sayesinde yumuşacık ve sağlıklı bir cilde sahip olursunuz.

2. Akne ve Sivilceleri Giderir

Genellikle cildin yağ dengesizliği sebebiyle oluşan akne ve sivilceler, birçok insan için can sıkıcıdır. Yoğun akne ve sivilceler aynaya baktığınızda mutsuz olmanıza neden olursa çareyi baldan bulabilirsiniz. Düzenli olarak uygulanan bal; akne ve sivilcelerin oluşumu engeller, izlerinin giderilmesini sağlar.

3. Gençlik Verir

İlerleyen yaş sebebiyle cildiniz giderek parlaklığını yitirmeye başlıyor, kırışıklıklar hafiften kendini belli ediyorsa bal ile tanışmanızın tam zamanı olabilir. Bal; içerisindeki antioksidanlar ve vitaminler sayesinde cildi besler, temizler. Bu sayede yaşlanma belirtilerini geciktirir, cildi sıkılaştırır ve cilde parlaklık verir. Siz de cilt bakımınız için bal kullanarak olduğunuzdan daha genç görünebilirsiniz.

4. Yaraları İyileştirir

Bal, doğadaki en güçlü antibakteriyellerden biridir. Bu yönüyle yaraların iyileşme sürecini kısaltır. İçerisindeki antioksidanlar ve vitaminler sayesinde cilt hücrelerini onarır, yeniler. Size de izi bile kalmayan yaraların sadece tatlı bir anısı kalır.

5. Çatlamaları Giderir

Mevsim geçişlerinden olumsuz etkilenen dudakların yeniden canlanmasını sağlar. Kuruyup pul pul hale gelen deriyi yenileyerek dudakları nemlendirir, besler. Dudakların yaz güneşine karşı da kış soğuklarına karşı da iyi bir şekilde korunmasını sağlar.

Bal Cilde Nasıl Uygulanır?

Balın cilde olan faydalarından yararlanmak için kendinize güzel bir maske hazırlayabilirsiniz. İşte, kırışıklık ve lekelere iyi gelecek bal maskesi tarifi:

· Orta büyüklükte bir adet nar ve 1 yemek kaşığı balı mutfak robotundan krem kıvamına gelinceye dek karıştırın.
· Lekeler için 3,5 damla limon suyu damlatın.
· Elde ettiğiniz karışımı haftada 2-3 kez yüzünüze uygulayın. Düzenli uygulama ve balın gücü sayesinde sonunda cildiniz çok daha yumuşak, pürüzsüz, sağlıklı ve genç olacak.

Migros Bal Migros Sanal Market’te. Siparişinizi tek tıkla kolayca verebilirsiniz.