Daha Kullanışlı Ve Daha Şık Balkonlar İçin 4 Küçük Öneri

Balkonunuz varsa farklı alanlar yaratma potansiyeliniz de var demektir. Bir sandalyenin sığacağı kadar küçük bile olsa balkondan küçük bir bahçe, küçük bir gizlenme yeri yaratabilirsiniz kendinize. Artık balkonlarımızı kullanılmayan eşya deposu yapmak yerine evimizin bir parçası haline getirmenin zamanı geldi. Güneşli günlerin yıldızı balkonlarımızı daha rahat, şık ve kullanışlı hâle getirmek için önerilerimiz var.

1. Balkonunuz Kapalı İse…

Küçük bir hobi odasına çevirmek için gayet uygundur.  Kapalı balkonlarınızda renkli yer minderleriyle oturma alanları yaratıp, enstrüman veya kitaplık koyabilirsiniz. Bu kitaplık fazla kitap ve dergilerin derli toplu bir şekilde bir arada durmasına yardım eder. Ayrıca kitaplık ve çevresi çiçekler ve küçük dekoratif eşyalarla hoş bir şekilde dekore edilebilirse balkonunuz herkesin sahip olmak isteyeceği bir balkon haline gelecektir.

siyah_sarç_balkon

2. Küçük Bir Balkonunuz Varsa…

Saksıları yere dizecek kadar yeriniz olmayabilir. Öyleyse askılı saksılardan alıp yerden tasarruf edebilirsiniz. Ya da bir bahçe kulesi yaratarak, üst üste saksılarınızı yerleştirebileceğiniz bir merdiven saksı alabilirsiniz. Bu etkiyi yaratmak için ayakkabılıkta kullanıma uygundur. Küçük bir balkon dekore ederken ana kural dikey yönde düzenlemeler yapacağınızdır. Balkona ekleyeceğiniz şeylerle ilgili ilk soru  ”Tavana, korkuluklara veya duvara yerleştirebiliyor muyum?” olmalıdır. Balkonunuz da yer almasını istediğiniz şeyler için rafları kullanmak daha kullanışlıdır. Balkona ekleyeceğiniz her bir parça için mekan ile ölçülü mü ve orantılı mı çok dikkat etmeniz gerekir.

sedir_konseptli_balkon

3. Rahatlığı Ön Plânda Tutuyorsanız

Sandalyede otururken rahat edemiyorsanız balkonunuz da oturma alanları yaratmak için sedirleri kullanabilirsiniz. Dar bir balkonda da kolaylıkla uygulayabileceğiniz L model bir sediri bol yastıkla süsleyerek kendinize rahat mı rahat, pamuk gibi bir köşe yaratabilirsiniz. Ayrıca sedirinizi yaratıcılığınızı kullanarak kendi zevkinize göre tasarlayabilirsiniz. Bunun için sandık ve ya sağlam meyve kasalarını kullanabilirsiniz.

renkli_halç_konseptli_balkon

4. Küçük Mobilyalardan Vazgeçmeyin

Balkonlar mevcut yapıları itibariyle küçük oldukları için büyük masa sandalyelerle doldurmaya hiç gerek yok. Tamamen balkon kullanımı için tasarlanmış balkon demirine asılan katlanabilir pratik balkon masaları çok şık ve kullanışlı. Ayrıca zemini kaplamak içinde kilimlerden vazgeçmemeli. Halı ve yolluklar hem çok büyük hem de kaba kaçacaktır. Bu arada çiçekleri de unutmayalım. Dışarıda gezerken tesadüfen gördüğünüz çiçekli, renkli bir balkonun bile sizi nasıl mutlu ettiğini unutmayın.

tahta_konseptli_balkon