Bamya Nasıl Pişirilir? 6 Püf Noktası

Birçok yemek gibi seveni de çoktur sevmeyeni de; ama sevmeyeni bir miktar daha çoktur sanki? “Akşam yemekte bamya var.” dendiğinde buruşan yüzler ile karşılaşma sahnesini herkes yaşamıştır. Bizce bamya pişirilmesine özen gösterilmesi gereken sebzelerden biri ve doğru yöntemlerle pişirildiğinde sevmeyenler bile sevebilir.

Peki nedir o pişirme yöntemleri, dikkat edilmesi gereken püf noktaları? Gelin birlikte bakalım.

  • Yıkayıp Kurutun

Lezzetli bir bamya yemeği yiyebilmek için pişirmek kadar öncesinde yaptığınız hazırlık da son derece önemlidir. Pişirmek için bamyaları ayıklamaya başlamadan önce yıkayıp temizlemeli daha sonra iyice kurutmalısınız. Bu işlemden sonra ayıklamaya başlarsanız böylece sümüklenme ya da salyalanma dediğimiz kıvamın artıp lezzetin bozulmasını önleyebilirsiniz.

bamya-nasil-ayiklanir

  • Limon Suyu Ekleyin

Bamyanın sümüklenme ya da salyalanma dediğimiz kıvamının artmaması, dozunda kalabilmesi için limon suyundan yararlanabilirsiniz. Böylece hafif ekşi, çok lezzetli bir yemek hazırlayabilirsiniz.

bamya-saklama

  • Salça Değil Domates

Bamyanın daha lezzetli olabilmesi ve renk kazanabilmesi için hazır salçalar yerine hazır mevsimindeyken taze domates rendesi kullanmak daha lezzetli sonuçlar verecektir.

bamya-tarifi

  • Sarımsak Ekleyin

Eğer ki sarımsağın şifa dolu aromatik lezzetini seviyorsanız bamya da sarımsak katılabilecek yemeklerden biridir. Bamya yemeğine 1-2 diş sarımsak ekleyerek lezzetinin çok daha fazla olmasını sağlayabilirsiniz.

bamya

  • Soteleyin

Salyalanma ya da sümüklenmeyi önlemenin yollarından biri de pişirmeye başlamadan önce birkaç dakika sotelemektir. Bamyaları yağda çok kızartmadan tavayı sallayarak soteleyin ve daha sonra üzerine soğan ve diğer malzemeleri ekleyin, böylece daha lezzetli olacaktır.

bamya-ayiklama

  • Keserken Dikkat

Bamya ayıklanırken dikkat etmeniz gereken nokta, baş kısmını doğru bir şekilde kesmektir. Salyalanma ya da sümüklenmeyi önleyebilmek için baş kısmını tamamen kesip atmak yerine koni biçiminde kesmelisiniz.