Bamya Pişirmenin 7 Püf Noktası

Haziran ayı ortalarında tezgâhlardaki yerini almaya başlayan, yaz mevsiminin sonuna dek de bizimle kalan bamyalar; kimileri için yolları gözlenen sebzelerden biridir. Bamyayı çok sevenler; bamyayı kızartma, yemek, salata gibi birçok tarifte keyifle kullanır. Eğer siz, bamyayı pek sevmeyenler arasındaysanız belki de bamya pişirmenin püf noktalarını bilmiyor olabilirsiniz.

Yazımızın devamında bamya sevgisini katlayacak, bamya sevmeyenlerin kararını yeniden göz gezdirmesini sağlayacak etkili püf noktalarını derledik. Siz de bu püf noktaları ışığında daha iyi bir bamya pişirebilirsiniz.


Daha fazla zaman kaybetmeden böyle buyurun; işte, bamya pişirmenin 7 püf noktası…

1. Saplarını Kesin

İyi bir bamya yemeği için ilk adım, bamya saplarını doğru bir şekilde kesmektir. Bamya saplarını eğik tuttuğunuz bıçağınızla yuvarlak çizer gibi kesmeye ve bu sırada çok derine inmemeye dikkat edin. Böylelikle bamyanın vitaminli kısmını yok etmez, tam dozunda bir ayıklama yapabilirsiniz.

2. Limonlu Suda Bekletin

Bamya; elma, muz, patates gibi çabuk kararan gıdalar arasında yer alır. Bu yüzden ayıkladıktan sonra hemen pişirmeyecekseniz birkaç damla limon sıktığınız suda bekletmeye özen gösterin. Böylelikle iştah kabartan, canlı görünüme sahip bir bamya yemeği pişirebilirsiniz.

3. Çok Karıştırmayın

Bamya, çabuk karardığı gibi çabuk ezilen de bir sebzedir. Bu nedenle pişirme aşamasında bamyaları sık sık karıştırmamaya dikkat edin. Böylelikle bamyaların ezilip dağılmasını önler, kusursuz bir sunum çıkarabilirsiniz.

4. Doğrama ya da Dilimleme Yapmayın

Bamya yemeğinde sık karşılaşılan sorunlardan biri bamyanın aşırı derecede salyalanmasıdır. Bunun olmaması için bamyaların büyüklüğü ne olursa olsun doğrama ya da dilimleme yapmadan bütün olarak pişirmeye dikkat edin. Böylelikle salyalanmadan ve lezzeti çok daha güzel bir bamya yemeği pişirebilirsiniz.

5. Limon Suyu Damlatın

Bamyanın salyalanmaması için uygulayabileceğiniz bir diğer etkili yöntem de limon suyu damlatmaktır. Pişirme sırasında bir miktar limon suyu ekleyerek bamyaların çok daha lezzetli olmasını ve diri kalmasını sağlayabilirsiniz.

6. Tatlı Malzeme Ekleyin

İyi bir bamya yemeği pişirmek için limona ihtiyacınız olacağı için tatlı malzemelerden de yararlanmak isteyebilirsiniz. Bamya yemeğindeki limon ekşiliğini 1 adet kesme şeker ya da 1 adet doğranmış havuçla dengeleyebilir, daha iyi bir sonuç çıkarabilirsiniz.

7. Uzun Süre Pişirmemeye Dikkat Edin

Bamya, narin sebzeler arasında yer aldığı için pişirme süresini kısa tutmakta fayda olacaktır. Bamyalar hafif yumuşamaya başlayınca ocağı kapatın. Bu sayede bamyaların pişirme esnasında dağılmasını önleyebilirsiniz.

Bu püf noktaları sayesinde bamyayı daha çok sevmeniz dileğiyle zeytinyağlı bamya tarifimizi de hemen şöyle bırakıyoruz;

 https://migrostv.migros.com.tr/zeytinyagli-bamya-tarifi/


Tarifte kullanabileceğiniz en taze bamyaları Migros Sanal Market üzerinden hemen sipariş verebilirsiniz.