Battaniye Temizliğinde Püf Noktalar

Sıcacık battaniyeler; kış soğuklarında en yakın dostumuzdur. Bazen televizyon karşısında keyif yaparken bazen de derin bir uykuya dalarken eşlik edip ruhumuza kadar ısıtır bizi. Böylesine sık kullanılan battaniyelerin iyi bir şekilde temizlenmesi de şarttır. Peki nasıl? Battaniye temizlerken nelere dikkat etmeliyiz, battaniye temizliğinde püf noktalar nelerdir? gibi soruların cevapları için buyurun yazımızın devamına…

  • Temizlemeye Başlamadan Dikkat

Battaniyenizi hangi yöntemle temizleyecek olursanız olun, daha iyi bir temizlik için öncesinde battaniyenizin tozunu almaya özen gösterin. Mümkünse açık havada battaniyenizi bir sopa yardımıyla çırparak üzerindeki tozların havalanmasını sağlayabilir ve temizleme esnasında kirlerin daha kolay ve derinlemesine bir şekilde çıkmasını sağlayabilirsiniz.

  • Çamaşır Makinesi Kullanırken Dikkat

Çağımızın en büyük yardımcısı olan makinelerden yararlanmamak elbette ki olmaz. Kirlenen battaniyelerinizi makineye atarak kolayca yıkayabilirsiniz. Ancak kolaylık sağlarken battaniyenizi tehlikeye atmamak için dikkat etmeniz gereken bir nokta mevcut. Battaniyeyi çamaşır makinesinde yıkarken suyun sıcaklık derecesinin iyi ayarlanmış olması gerektiğini unutmayın. 30-45 derece ısı, battaniye yıkamasında ideal seviyelerdir, aksi takdirde tüylerin dökülmesine, lekelenmesine, yumuşaklığını kaybetmesine neden olabilir.

  • Elde Yıkarken Dikkat

Yaz aylarına girerken yavaş yavaş dolaplara, bazalara, hurçlara kaldırılmaya hazırlanan battaniyeleri önce bir güzel elde yıkamaya ne dersiniz? Battaniyelerinizi yıkamak için geniş bir leğen seçin ve içerisini su ile doldurun. Elde yıkarken temizliğin çok daha etkili olabilmesi için dikkat etmeniz gereken nokta, temizlemek için doğru malzemeler seçmektir. Bunun için karbonat, maden suyu, Arap sabunu gibi temizleyiciler kullanarak battaniyelerinizin derinlemesine bir şekilde temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

  • Küvette Yıkarken Dikkat

Battaniyeniz çamaşır makinesine sığmayacak kadar büyükse küvette yıkamak sizin için şahane bir karar olabilir. Battaniyenizi su ile doldurduğunuz küvete bastırın. Suyun içerisine bir çorba kaşığı kadar amonyak ekleyerek temizliğin çok daha etkili olmasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda battaniyenizi elle yıkamak yerine üzerine çıkıp ayaklarınızla çiğnemeyi tercih ederek daha kolay ve iyi bir temizlik sağlayabilirsiniz.

  • Kuru Temizlemeyi Unutmayın

Battaniyenizi her ne kadar kendiniz yıkayabiliyor olsanız dahi her sene olmasa bile en azından 2-3 senede bir kez kuru temizlemeye vermeyi ihmal etmeyin. Böylece battaniyenizin daha sağlıklı olmasını sağlayabilir ve daha uzun yıllar kullanmayı garantileyebilirsiniz.